Anasayfa / Genel / ISS’e giden Rus kozmonotların Ukrayna ayrıntısı reaksiyon çekti!

ISS’e giden Rus kozmonotların Ukrayna ayrıntısı reaksiyon çekti!

Geçtiğimiz Cuma günü üç kişilik Rus kozmonot grubu Rusya’nın Soyuz roketiyle başarılı bir halde Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) fırlatıldı. Lakin Ukrayna bayrağının renklerini yansıtan sarı-mavi uzay kıyafetleri giymiş olan kozmonotlar tartışma yarattı.

Oleg Artemyev liderliğinde ISS’e giden Roscosmos grubunda Denis Matveev ve Sergey Korsakov isimli iki öbür kozmonot bulunuyordu. Grup önderi Artemyev’in ISS’e girişi sırasında sarı-mavi uçuş kıyafeti giydiğinin görülmesi Twitter’da büyük tartışmalara yol açtı. Bu kıyafet, uzay ajansının seçimi mi yoksa Rusya’nın protestosu mu?

Rus kozmonotlar kıyafetleriyle Ukrayna göndermesi mi yapıyor?

Memleketler arası Uzay İstasyonu’na giden Rus grubu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ISS’e gönderilen birinci ekip. Daha evvel Batılı ortaklarıyla uzayda meseleler yaşayan Rusya, yeni ISS kıyafetleri üzerinden gönderme yapıyor olabilir.

Grup başkanı Oleg Artemyev, Uzay İstasyonu’na girdikten sonra kıyafetle ilgili açıklamalarda bulundu. Her mürettebatın kendi uçuş kıyafeti renklerini seçtiğini söyleyen Artemyev, Ukrayna ile temaslı olup olmadığından ise bahsetmedi:

“Bir renk seçme sırası bize geldi. Lakin aslında çok fazla sarı materyal biriktirmiştik, bu yüzden onu kullanmamız gerekiyordu. Bu yüzden sarı giymek zorunda kaldık.”

Bununla birlikte Rusya’nın, Ukrayna işgaliyle ilgili her alanda dezenformasyon içerisinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Daha evvel Rusya merkezli devlet kanalları, Ukrayna işgalini “özel askeri operasyon” olarak yorumlamış ve askeri harekatı kahramanca göstermişti. Lider Putin’in son atağı, uzay kıyafetlerine kadar sıçramış durumda.

Rusya’nın uzay kıyafetleri üzerinden yeni bir dezenformasyon başlattığını söyleyen Ukrayna Parlamentosu Üyesi Roman Hryshchuk ise ISS ortaklarını bu mevzuda bir şeyler yapmaya çağırdı:

“Ukrayna bayrağı renklerinde Rus kozmonotlar. Bu, Rus propagandasının bir öteki hilesidir. Dünya medyasının yalnızca Putin’in savaşa gereksinimi olduğuna inanmaları için nitekim muhtaçlıkları var, bu yüzden masallar uydururken birebir vakitte sivilleri bombalamaya devam ediyorlar.”

Rus kozmonotlar Artemyev, Matveev ve Korsakov’un ISS’e ulaşması, Roscosmos’un uzaydaki altı aylık misyonunun başlangıcı manasına geliyor. Kozmonotların, 30 Mart tarihinde NASA astronotu Mark Vande Hei’yle birlikte Dünya’ya geri dönmesi planlanıyor.

Pekala ya siz Rus kozmonotlar tarafından tercih edilen Ukrayna bayrağı rengindeki kıyafetler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Tarihte bir birinci: Sivil astronotlar Memleketler arası Uzay İstasyonu’na ulaştı!

NASA, uzay turizm projesi kapsamında tarihte birinci olacak biçimde 4 kişilik bir grubu ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu’na) gönderdi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: