Anasayfa / Genel / İş dünyasından BDDK’nın ticari kredi düzenlemesine destek

İş dünyasından BDDK’nın ticari kredi düzenlemesine destek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TL kredi kullanımında şirketlere özyazı varlığı sınırı getirdi.

BDDK’nin aldığı karara göre, “özgür denetime tabi”, “yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon liranın üzerinde olan” ve “yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının etkin toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından yetişkin olanının yüzde 10’unu transandantal” şirketlere TL cinsinden yeni tek nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Herhangi tek şirketin karar kapsamına girmesi için, söz konusu 3 şartın hepsinin ansızın sağlanması gerekecek. Gerçek kişiler ile gerçek kişi şirket ortakları bile karar kapsamına alınmayacak.

BDDK’nin kararı duyurmasının akabinde altınç günü yüzde 2,7 gerileyen abd/TL, zaman dahi adî yönlü seyrini sürdürdü ve 16,0993 ile tek ayın en az seviyesini gördü. 

“DÖVİZ ARZ-TALEP DENGESİ, TL LEHİNE ÇOK DAHA MAKUL DÜZEYLERE GELECEKTİR”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, karara ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’dahi özyazı kurunda meydana gelen hızlı yükselişin baskın faktörü olan dolarizasyonu önlemenin, milli paranın değerini korumak ve enflasyonla mücadele etmek namına öncelikli hedeflerden akraba olduğunu ifade etti.

BDDK’nin özyazı cinsinden ihtiyaç fazlası nakdi varlık tutan şirketlere Türk lirası cinsinden kredi kullandırılmasını sınırlayan kararını MÜSİAD olarak desteklediklerini tamlayan Asmalı, şunları söyledi:

“Söz konusu kararın enflasyondaki kura tâbi maliyet artışları kaynaklı yükselişi engelleyeceği aşikardır. BDDK’nin yerde hamlesi ile özyazı sunma-talep dengesi, Türk lirası lehine sayı henüz makul düzeylere gelecektir.

Bunlara ilaveten, BDDK’nin yerde çiçekçi, yerde kapsamda yer saha şirketlerin özyazı varlıklarına ve gerçek kişilerin özyazı alımlarına yönelik herhangi tek sınırlama öngörmemekte, yalnızca şirketlerin TL kredilere erişimini kısıtlamaktadır.

Üstelik getirilen istisnalar ve kapsam değerlendirildiğinde etkilenecek şirket sayısı oldukça sınırlıdır. Bu bağlamda ilgili BDDK kararının akabinde ‘piyasa ekonomisine müdahale’ söylemleri gerçekçi olmayan ve iyi niyetten uzak yorumlardır.”

“BU TEDBİRLER, TL’NİN GÜÇLENMESİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise BDDK kararını, kullandırılan kredilerin üretime dönmesi, ekonomiye kazandırılması ve verimli alanlara gitmesi konusunda yerinde tek tedbir olarak gördüklerini ifade etti.

Söz konusu kararı; kredilerin verimli kullanılmasını, üretimi ve istihdamı besleyecek alanlara yönlenmesini gelenekçilik tek hamle olarak değerlendirdiklerini nâkil Avdagiç, “Bu tedbirler, TL’nin güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

Yapılan aranjman ile makul maliyetli fonların spekülatif özyazı işlemlerine yönelmesinin dahi önüne geçilecektir. Düzenleme ile firmaların üretime ve yatırıma yönelik fonlama ihtiyaçları ön planda tutuluyor. Bunu bile isabetli buluyoruz” dedi.

Avdagiç, kırılan proaktif önlemlerin, küresel arenada parasal sıkılaşmanın gittikçe gündeme henüz fazla geldiği hâlihazırda Türk lirasına güç katacağını kaydetti.

“TÜRK LİRASININ GÜÇLENMESİ VE EKONOMİMİZİN İSTİKRARI İÇİN OLUMLU BİR ADIM”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, kararın ticaret ve üretime olumlu yansımasını beklediklerini ifade etti.

Bankaların reel sektörü desteklemek için kullanıma sunduğu kredilerin maksat dışı değerlendirilmesinin hakkaniyetli tek tutum olmadığını her zaman dile getirdiklerini nâkil Baran, şunları söyledi:

“BDDK’nin kararı kredi kanallarının gerçek işlemesini sağlamak açısından önemlidir. Türk lirasının güçlenmesi ve ekonomimizin istikrarı için olumlu tek adımdır. İşletmelerimizin dövizi tek yatırım uzlaştıran olarak görmemesi, sadece özyazı yükümlülüklerini gerçekleştirmek için ellerinde bulundurması gerekir.

Bu süreçte kaynakların üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama naklen Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerinde güçlü tek şekilde büyümesinin devamı tüm faydaların üzerindedir.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: