Anasayfa / Genel / İran, ABD’ye karşın araştırma uydusunu fırlattı!

İran, ABD’ye karşın araştırma uydusunu fırlattı!

İran lokal basınında çıkan haberlere nazaran Tahran, Perşembe günü içerisinde 3 farklı aygıtın olduğu, uzaya uydu taşıyan bir roket fırlattı. ABD ile devam eden müzakerelerin ortasında yapılan bu hareketin Washington’u kızdıracağı söyleniyor. Zira, birkaç başarısız teşebbüs de dahil olmak üzere evvelki roket fırlatmaları ABD’den ağır tenkitler aldı.

İran uzay yarışından çekilmediğini gösterdi

İran Savunma Bakanlığı sözcüsü Ahmed Hosseini devlet televizyonuna verdiği demeçte şunları söyledi:

Uydu taşıyan Simorgh roketi muvaffakiyetle üç aygıtı uzaya fırlattı. Birinci kere, saniyede 7.350 metre süratle 470 kilometre (292 mil) uzaklığa birebir anda üç aygıt fırlatıldı.

İslam Cumhuriyeti’nin sivil uzay programı tarafından başarılı bir formda fırlatılması İran savunma bakanlığı tarafından doğrulanırken, roketin yörüngeye ulaşıp ulaşmadığı belirsizliğini koruyor. Ayrıyeten, ülkenin son derece tesirli ve güçlü paramiliter İhtilal Muhafızları, paralel uzay programlarının bir modülü olarak geçen yıl yörüngeye başarılı bir uydu fırlatma gerçekleştirdi.

Ama bu seferki düzenlenen roket fırlatması, İran nükleer muahedesini canlandırma mümkünlüğü konusunda Viyana’da devam eden müzakereler sırasında geldi. Bunun üzerine, aktifliği aslında kuvvetli geçen müzakerelerin ortasında gerçekleştirme kararının, Tahran’daki katı hükümetin tipik bir örneği olduğu söylendi.

2021’in başında daha ölçülü olan Hasan Ruhani’nin yerine geçen Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, Ayetullah Ali Hamaney’e daha yakın, ABD’ye ve başka batılı güçlere karşıysa daha inançsız görülüyor. Resmi kaynaklarda Kapsamlı Ortak Hareket Planı (JCPOA) olarak bilinen nükleer muahede, birinci olarak 2015 yılında İran ve ABD’nin yanı sıra AB, Çin ve Rusya tarafından da imzalanmıştı.

Mutabakata nazaran Tahran, yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer programını sınırlamayı kabul etmişti. Ama Eski ABD Lideri Donald Trump ise tek taraflı olarak muahededen çekilerek sert yaptırımları tekrar yürürlüğe koydu. O vakitten beri İran, uranyum zenginleştirme konusunda JCPOA’da belirlenen sonların ötesine geçtiği belirtiliyor.

Mevcut Biden yönetimiyse mutabakata geri dönmeye çalışıyor. Fakat kısmen de olsa, ABD’nin muahedeyi birkaç yıl içinde tekrar terk etmeyeceğine dair garanti isteyen ve selefinden daha katı olan Tahran’daki hükümet nedeniyle uğraşların şu ana kadar sonuçsuz kaldığı söyleniyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.