Anasayfa / Genel / İnsan beynini başka memelilerden ayıran fark bulundu!

İnsan beynini başka memelilerden ayıran fark bulundu!

Birçok göğüslü hayvan, insan beyni ile emsal istikametler taşısa da bizimle birebir zeka düzeyine sahip değil. Fakat nörolojik seviyede bilişsel olarak neden daha ileri seviyede olduğumuzu saptamak epeyce güç. Bugüne kadar, araştırmalar memelilerin beyinleri ortasında değerli bir fark bulamadı. Lakin sonunda bilim insanları bir fark keşfetti.

Science Alert‘in haberi ve makaleye dayanarak biz de bilim insanlarının çalışmasını sizlere aktarmak istedik. İşte bu keşfin ayrıntıları…

İnsan beyni daha az nöronal kanala sahip

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) bir araştırma grubu, memelilerin beyinleri ortasındaki farkları karşılaştırdı. Çalışmaya nazaran, öbür memelilere kıyasla bizim beynimizde kalsiyum, potasyum ve sodyum üzere iyonların akışına müsaade veren çok daha az sayıda nöronal kanal bulunuyor.

İnsan beyni ile öbür göğüslü canlıların beynini ayıran bu özelliğin keşfi, bilim topluluğunda gündem oldu. Kelam konusu akış, nöronların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan elektriksel ikazları üretiyor. Bunlardan daha azına sahip olmak, insan beyninin daha verimli çalışabileceğini gösteriyor. Ayrıyeten kaynakları daha karmaşık bilişsel fonksiyonlara yönlendirebileceğini de…

MIT’den nörolog Lou Beaulieu-Laroche, “Önceki mukayeseli çalışmalar, insan beyninin öbür göğüslü beyinleri üzere olduğunu ortaya koydu. Bu yüzden insan nöronlarının özel olduğuna dair güçlü deliller bulmak bizi şaşırttı.” dedi. Bu ortada, araştırmacılar çalışmaya Nature mecmuasında yayımladı.

İnsan beynindeki son derece düşük iyon kanalı yoğunluğu, başka tüm beyinlerle karşılaştırıldığında göze çarpıyordu. Grup, beyin ameliyatı sırasında epilepsi hastalarından alınan doku örnekleri kullandı. Araştırmacılar, insan beyni dışında fare, sıçan, gerbil, yaban gelinciği, tavşan, makak üzere 10 cinsin beynini inceledi. Tüm karşılaştırma hayvanları, elbette insanlardan değerli ölçüde daha küçük beyne sahipti. Bu nedenle daha büyük hayvanların örneklerini test etmek gerekebilir.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: