Anasayfa / Genel / Ingenuity Mars helikopteri, 2022’nin birinci uçuşunu gerçekleştirecek

Ingenuity Mars helikopteri, 2022’nin birinci uçuşunu gerçekleştirecek

Havacılık ve uzay dalında epey ağır geçen 2021 yılının akabinde gözler 2022’de gerçekleştirilecek projelere çevrildi. NASA, Ingenuity Mars helikopterinin 2022’de gerçekleştireceği birinci uçuşun muştusunu verdi.

Ingenuity Mars helikopteri ile ilgili açıklamayı yapan birinci kişi NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda misyon yapan Ingenuity pilotu Martin Cacan oldu. Helikopterin bulunduğu pozisyon nedeniyle şiddetli bir uçuş gerçekleşeceğini belirten Martin Cacan, misyon amacından bahsetti.

Ingenuity Mars helikopteri, Perseverance uzay aracına eşlik edecek

Cacan, “Başlangıçta inançlı bir biçimde inecek kayaların olmaması nedeniyle kum alan tercih edildi. Seçilen alan aslında o kadar kayadan mahrum ki, 18. iniş sırasında görüş navigasyonundaki parametrelerin olağandışı olması nedeniyle ikazlar rapor edildi. Sonuç olarak, yükselişin ortasında erken iniş riskini azaltmak için arıza muhafaza parametrelerini güncelleyeceğiz.” dedi.

Ingenuity, 18 Şubat 2021’de NASA’nın Perseverance uzay aracı ile Mars’ın Jezero Krateri’nin yerine indi. Kısa müddette uçuç gerçekleştiren helikopter, gezegendeki ince atmosfere karşın hava keşfinin mümkün olduğunu kanıtladı.

Mars helikopteri, birincisi 19 Nisan’da gerçekleştirilen uçuş akabinde 2021’i toplam 18 uçuş ile kapattı. En son uçuşunu 15 Aralık’ta gerçekleştiren Ingenuity, 33 dakika havada kalarak 3.81 km uzaklık kat etti.

Ingenuity, milyarlarca yıl evvel büyük bir göl ve ırmak deltasına mesken sahipliği yapan Jezero yerini keşif için hazırlanıyor. Mars’ta hayat belirtilerini potansiyel olarak koruyabilecek yegane yerin Jezero yeri olduğunu belirten takım, deltada kalıntı bulmayı umuyor.

Perseverance uzay aracına eşlik ederek yol planlamasını oluşturacak olan Ingenuity, bilimsel keşifte değerli bir role sahip. Genişletilmiş vazife ile birlikte Mars keşfi sürat kazanacak.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: