Anasayfa / Genel / İnfertilite Neden Artıyor

İnfertilite Neden Artıyor

İNFERTİLİTE NEDEN ARTIYOR?

Günümüzde rastlanan en büyük problem kısırlık olarak karşımıza çıkıyor. Gittikçe artan infertilite yani kısırlık nedeni ile çocuk sahibi olamayan çift sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Peki günümüzde neden bu kadar arttı ya da neden bu kadar çok rastlanıyor sorusunun cevabı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç cevaplıyor ;

Tüp bebek Tedavisi : https://sevtaphamdemir.com/tup-bebek-tedavisi/

Önce kariyer yapacağım sonra anne olacağım diye düşünen kadın sayısı her geçen gün artarak devam etmekte, doğurganlık 20-25 yaş arasında en maksimum seviyededir.32 yaşından sonra ise yavaş yavaş düşmeye başlar, 35 yaş ve sonrasında ise gebe kalma olasılığı şansı yüzde ellilerden daha aza düşmesi anlamına gelmektedir.

Ankara tüp bebek merkezi: https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek/

Günlük hayatımızda artan streste infertilitenin bir parçası haline gelmiş olup tüp bebek tedavilerinin artışına yol açmış olmaktadır. Alkol, sigara tüketimi artmakta olup infertiliteyi etkilemektedir. Elektronik cihazların kullanımı, obezite, tarımda kullanılan ilaçlarında etkisi elbette ki büyüktür.

Yeterli sayıda ve hareketlilikte spermi olmayan baba adaylarının da tüp bebek tedavisi gerektirmeden baba olma şansları gittikçe düşüyor. Stres, beslenme düzeni, obezite, sigara ve alkol kullanımı, modern çağın kaçınılmaz zararları tıpkı anne adayını olduğu gibi baba adayınıda olumsuz yönde etkiliyor. Türkiye de her yüz çiftten yaklaşık yüzde on beşinde kısırlık problemine rastlanmaktadır. Ve her ne kadar ülkemizde önce kadın olarak görülse de bu yüz kişinin yüzde kırkında erkeğe bağlı faktörlerden dolayı kısırlığa rastlanmaktadır. Çevre kirliliği ve bulunduğumuz gittikçe olumsuzlaşan çevremizde örneğin midye gibi deniz kirliliği bulunan yerlerde varlığı olan ürünlerden uzak kalmalıdır. Bebek sahibi olmak isteyen bir erkeğin hatta bir çiftin sigaradan, alkolden, uyuşturucudan uzak kalması gerekmektedir. Hatta uzun süreli bir şekilde ısıya maruz kalmak da spemrlerin azalmasına hatta neredeyse yok olmasına neden olmaktadır. Çok sık aralıklarla tercih edilen yüksek ısı bulunan sauna, hamam gibi ortamları kısıtlamalılar ve uzun süre oturarak saatlerce oturmaktan kaçınmalıdırlar. Uzun süre ısıya maruz kalması demek bir erkeğin sperm üretimlerinin yavaşlamasına, durmasına sebep olabilmektedir.

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç: https://sevtaphamdemir.com/

Bu gibi durumlardan kaçınmalı, kaliteli ve mutlu bir hayat tercih etmeye ya da oluşturmaya çalışmalı, kendinizi bir sakınırken üç sakınmakta fayda olduğunu söyleyebiliriz. Tüp bebek tedavilerinde gecikmeyin, ne zaman olursa olsun tedavi olurum nasılsa diyerek süreci uzatmayın. Yaş her zaman önümüze çıkacaktır, unutmayın !


İlginizi Çekebilir

‘COVID’in bizimle işi bitmedi’: Peki neden bu kadar çok insan zar atmaya başladı?

Santa Clara Üniversitesi’nde yumuşak huylu davranışsal ekonomist olan Hersh Shefrin, halka açık yerlere çıktığında hâlâ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: