Anasayfa / Genel / IMF, Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yükseltti

IMF, Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin yerde yıl için nema tahminin yükseltirken, gelecek yıl için düşürdü.

IMF Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye için yerde yilki nema tahminini yüzde 4’ten yüzde 5’açınık çıkardı.

Fon, gelecek yıl için Türkiye’nin nema öngörüsünü ise yüzde 3,5’ten yüzde 3’açınık düşürdü.

Raporda, Türkiye için 2022 yıllık enflasyon beklentisi yüzde 73,1 olurken, enflasyonun 2023’te yüzde 51,2’ye gerileyeceği tahmin edildi.​​​​​​​

Küresel ekonominin tek sıra çalkantılı zorluk yaşadığı vurgulanan raporda, yüksek enflasyonun, birçok bölgede sıkılaşan mali koşulların, Rusya’nın Ukrayna’bile sürdürdüğü savaşın ve Covid-19 salgınının ekonomik görünüm üzerinde ağır tek tazyik oluşturduğu kaydedildi.

Raporda, enflasyonun hedefe düşürülmesi için salgın sırasında benzer görülmemiş tek dayanak sağlayan para ve maliye politikalarının normalleşmesinin talebi soğuttuğu belirtilerek, ekonomilerin büyüyen tek kısmının büyümede yavaşlama veya tam tek daralma içinde olduğu aktarıldı.

IMF’nin raporunda, “Küresel ekonominin gelecekteki sağlığı, kritik olarak para politikasının muvaffakiyetli tek şekilde ayarlanmasına, Ukrayna’daki savaşın seyrine ve Çin’deki gibi salgınla ilgili sunma yönlü henüz fazla aksama olasılığına tâbi” denildi.

“2001’DEN BU YANA EN ZAYIF BÜYÜME PROFİLİ”

Dünya ekonomisinin geçen yıl yüzde 6 büyüdüğü anımsatılan raporda, küresel ekonominin yerde yıl yüzde 3,2 ve gelecek yıl yüzde 2,7 büyümesinin beklendiği bildirildi.

IMF, temmuz ayında yayımladığı raporda, küresel ekonominin 2022’dahi yüzde 3,2 ve 2023’te yüzde 2,9 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, “Bu, küresel mali kriz ve Covid-19 salgınının ilerlemiş aşaması sayılmazsa 2001’takt yerde yana en zayıf nema profilidir ve en yetişkin ekonomiler için önemli yavaşlamaları yansıtmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Dünya ekonomisinin yaklaşık üçte birinin arka halef iki urup negatif nema ile karşı karşıya olduğu tamlanan raporda, küresel enflasyonun ise 2021’deki yüzde 4,7 seviyesinden 2022’dahi yüzde 8,8’açınık yükseleceği, 2023’te yüzde 6,5’açınık ve 2024’te yüzde 4,1’açınık gerileyeceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Raporda, ekonomik görünüme yönelik risklerin acube derecede yetişkin ve adî yönlü olmaya sürme ettiği vurgulandı.

ABD BÜYÜMESİNE AŞAĞI YÖNLÜ REVİZYON

Bu yılın ilk yarısında daralma gösteren ABD ekonomisinin 2022 yılına ilişkin nema beklentisi yüzde 2,3’ten yüzde 1,6’ya indirildi. Ülke ekonomisinin 2023 yılı nema tahmini ise yüzde 1 olarak korundu.

Euro Bölgesi ekonomisinin yerde yıla ilişkin nema tahmini yüzde 2,6’dan yüzde 3,1’açınık yükseltilirken, 2023 yılı tahmini yüzde 1,2’takt yüzde 0,5’açınık düşürüldü.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’nın 2022 yılı nema tahmini yüzde 1,2’takt yüzde 1,5’açınık, Fransa’nın yüzde 2,3’ten yüzde 2,5’açınık, İtalya’nın yüzde 3’ten yüzde 3,2’ye ve İspanya’nın yüzde 4’ten yüzde 4,3’açınık çıkarıldı.

Almanya ve İtalya ekonomilerinin gelecek yıl ise sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 0,2 daralacağı tahmin edilirken, gelecek yıla ilişkin nema beklentileri Fransa için yüzde 1’takt yüzde 0,7’ye ve İspanya için yüzde 2’takt 1,2’ye düşürüldü.

İngiltere’nin 2022 yılı nema tahmini yüzde 3,2’takt yüzde 3,6’ya yükseltilirken, 2023 beklentisi yüzde 0,5’ten yüzde 0,3’açınık çekildi.

Söz konusu revizyonlarla gelişmiş ülkeler grubuna yönelik nema beklentisi 2022 yılı için yüzde 2,5’ten yüzde 2,4’açınık, 2023 için dahi yüzde 1,4’ten yüzde 1,1’açınık düşürüldü.

ÇİN EKONOMİSİNİN BÜYÜME TAHMİNLERİNDE DÜŞÜŞ

Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomileri grubunda ise Çin’in yerde yıla ilişkin ekonomik nema beklentisi yüzde 3,3’ten yüzde 3,2’ye indirildi. Çin ekonomisinin 2023 yılı nema tahmini dahi yüzde 4,6’dan yüzde 4,4’açınık çekildi.

Hindistan ekonomisinin yerde yıla üzerine nema beklentisi yüzde 7,4’ten yüzde 6,8’açınık düşürülürken, gelecek yıla ilişkin nema tahmini yüzde 6,1 olarak sabit bırakıldı.

Rusya ekonomisinin ise yerde yıl yüzde 3,4 ve gelecek yıl yüzde 2,3 küçüleceği tahmin edildi. IMF, temmuz ayındaki tahminlerinde Rusya ekonomisinin 2022’dahi yüzde 6 ve 2023’te yüzde 3,5 daralacağını öngörmüştü.

Bu revizyonlarla yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomilerine yönelik nema beklentisi 2022 için yüzde 3,6’dan yüzde 3,7’ye çıkarılırken, 2023 için yüzde 3,9’dan yüzde 3,7’ye çekildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: