Anasayfa / Genel / IMF, Almanya ekonomisinin büyüme tahminlerini düşürdü

IMF, Almanya ekonomisinin büyüme tahminlerini düşürdü

IMF’takt yapılan açıklamada, Almanya ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyonun tamamlandığı aktarıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından önce Almanya’bile ekonomik faaliyetin güçlendiği anımsatılan açıklamada, Ukrayna’daki savaşın, Rusya’dan gaz akışının kesilmesi, yüksek enerji fiyatları, temel sıra girdilerin kıtlığı, zayıf hariç talep ve güven ile henüz sıkı finansal koşullar karışma olmak üzere yeni ters rüzgarlar yarattığı aktarıldı.

Açıklamada, geçen yıl yüzde 2,9 büyüyen Almanya ekonomisinin yerde yıl yüzde 1,2 ve 2023’te yüzde 0,8 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

IMF, mayıs ayında yayımladığı 4. madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin öncü bulgularında, ülke ekonomisinin yerde yıl yüzde 2 ve 2023’te yüzde 2’nin biraz üzerinde büyüyeceğini tahmin etmişti.

Artan enerji maliyetlerinin akan fazlayı azalttığına ve geniş tabanlı fiyat baskılarını beslediğine uyanıklık çekilen açıklamada, ülkede enflasyonun 2022’dahi ortalama yüzde 7,7 ve 2023’te yüzde 4,8 olmasının beklendiği aktarıldı.

“EN BÜYÜK TEHDİT, RUSYA’NIN AVRUPA’YA GAZ İHRACATINI KALICI OLARAK DURDURMASI”

Açıklamada, belirsizliğin sayı yüksek olduğu vurgulanarak, temel nema tahminlerine yönelik risklerin adî yönlü, enflasyon tahminine yönelik risklerin ide yukarı yönlü olduğu belirtildi.

IMF’nin açıklamasında, “En yetişkin tehdit, Almanya’nın ekonomik faaliyetlerinde önemli düşüşlere ve enflasyonda artışlara neden olabilecek, Rusya’nın Avrupa’ya gaz ihracatını kalıcı olarak durdurmasıdır.” değerlendirmesi yer öncü.

Uzun süreli tek savaşın ve yeniden kalan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının bile tedarik zinciri kesintilerini yoğunlaştırabileceğine işaret edilen açıklamada, sürme fail yüksek enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yerleşmesi korkusunun yetişkin merkez bankalarının politikalarını beklenenden henüz hızlı sıkılaştırmasına neden olabileceği aktarıldı.

Açıklamada, Alman hükümetinin kalan enerji fiyatlarına yanıt olarak, savunmasız hane halkları için gelir desteğini genişlettiği, akaryakıta uygulanan vergilerde kesintiye gittiği ve firmalara likidite desteği sağladığı kaydedildi.

Savaşın şu ana kadar finans sektörü üzerinde ise sınırlı etkileri olduğuna işaret edilen açıklamada, genel olarak bankaların ödeme gücü ve likidite şoklarına karşı yetişkin ölçüde abar kalmaya sürme ettiği ifade edildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: