Anasayfa / Genel / İki uzay turisti, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan döndü!

İki uzay turisti, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan döndü!

İki uzay turisti, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda (ISS) 12 gün kaldıktan sonra inançlı bir halde dünyaya indi. Bu iki kişi Japonya’dan milyarder teşebbüsçü Yusaku Maezawa ve görüntü imalcisi Yozo Hirano oldu. Kıdemli kozmonot Alexander Misurkin ile birlikte bir Rus Soyuz aracıyla meskenlerine döndüler.

Üçlü, Memleketler arası Uzay İstasyonu‘ndan 18:50 itibariyle ayrıldı. 19 Aralık Pazar günü ET, Kazakistan’a üç saatten fazla bir mühlet zarfında 22:10 civarında indi.

Maezawa inişten sonra tweet’ler paylaştı

İnişten kısa bir müddet sonra, bir canlı yayın iki yolcuyla birlikte uzay aracından çıkarken gülümseyen Maezawa‘yı gösterdi. Servetini çevrimiçi moda perakendesiyle kazanan Maezawa, uzay macerası sırasındaki birtakım tecrübelerini sergileyen çok sayıda tweet yayınladı. İçerik, Dünya yörüngesinin hızlandırılmış bir çekiminden, uzay tuvaletleri hakkında eğitici bir görüntüye kadar her şeyi içeriyordu.

ISS, iki Rus sinema yapımcısını ağırladı

Maezawa‘nın toplamda 4,6 milyon mil ve 189 dünya yörüngesini kapsayan vazifesi, 2009’dan bu yana ISS’e yapılan birinci şahsî ödemeli seyahat oldu. Maezawa her ne kadar ima etse de, seyahatin asıl maliyeti açıklığa kavuşmadı. Tekrar de 80 milyon doların harcandığı belirtildi.

Ekim ayında ISS, kısa bir konaklama süreci için iki Rus sinema yapımcısını ağırladı. Bu seyahat, Rus uzay ajansı Roscosmos ile yapılan bir muahedede birkaç medya şirketi tarafından finanse edildi.

Son turizm seyahatleri, uzay ajanslarının uzayda daha fazla keşif ve araştırma için fon toplamak hedefiyle ISS’i ticarileştirme eforlarının yenilendiğini ortaya koydu. Uzay turizmi şirketi Axiom tarafından önümüzdeki yılın başlarında düzenlenecek bir NASA misyonu, 10 günlük bir konaklama için üç turisti uzay istasyonuna taşımak emeliyle SpaceX donanımını kullanacak.

Sizler iki turistin ISS‘e ulaşması konusunda ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.