Anasayfa / Genel / Hükümetin kapanmasının engellenmesinin ardından tahvil getirilerindeki yükselişin devam etmesiyle Dow düşüşte

Hükümetin kapanmasının engellenmesinin ardından tahvil getirilerindeki yükselişin devam etmesiyle Dow düşüşte

ABD hisse senetleri Pazartesi günü erken saatlerde, milletvekillerinin federal hükümetin kapatılmasını engellemesinin ardından Hazine getirilerinin yükselişine devam etmesiyle karışık bir performans sergiledi.

Ne oluyor

Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA, 119 puan veya %0,4 düşüşle 33.388 puana geriledi.

S&P 500 SPX 5 puan veya %0,1 düşüşle 4.283 puanda kaldı.

Nasdaq Composite COMP 64 puan veya %0,5 artışla 13.286’ya yükseldi.

Hisse senetleri Cuma günü Eylül ve üçüncü çeyreği kayıplarla kapattı. S&P 500 Eylül ayında %4,9 düşerek 2023’ün en kötü ayını yaşadı ve çeyrekte %3,7 geriledi. Dow ve Nasdaq da çeyreklik düşüşler yaşadı.

Market sürücüleri

Treasury Partners’ın baş yatırım yetkilisi Richard Saperstein bir notunda, “Hisse senetleri, yüksek faiz oranları ve yüksek faiz oranlarının ekonomik büyümeyi ve kazançları nasıl etkileyeceğine dair belirsizlikten kaynaklanan ters rüzgarlarla karşı karşıya” dedi.

Hazine getirileri Pazartesi günü yükselişini sürdürürken, 10 yıllık tahvil BX:TMUBMUSD10Y oranı 6,6 baz puan artışla Ekim 2007’den bu yana en yüksek seviyesi olan %4,638’e yükseldi.

Hisse senetlerinin, enflasyonu düşürmeye ancak resesyondan kaçınmaya yetecek bir ekonomik yavaşlama beklentisi nedeniyle “mükemmellik için fiyatlandığını” söyledi.

Saperstein, “Fed ve ekonominin bu iğneyi nasıl geçireceğini görmek çok zor ve biz piyasaların enflasyon, ekonomi ve faizler söz konusu olduğunda her şeyin yerli yerine oturmasını beklediğine inanıyoruz ve bu çok yüksek bir çıta” dedi. .

Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün imalat anketi Ağustos ayındaki %47,8’den geçen ay %49,0’a yükseldi. The Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistler endeksin Eylül ayında %48 oranında artacağını tahmin ediyorlardı.

%50’nin altındaki rakamlar daralmaya işaret ediyor. Endeks, 2007-2009 Büyük Durgunluğundan bu yana ilk kez 11 ay üst üste negatif seyrediyor.

Pazartesi oturumu, özellikle yılın sonuna yaklaşırken hisse senetlerinin yükseliş görme eğiliminde olduğu mevsimsel bir dönem olan 2023’ün son çeyreğiyle başlıyor.

Okumak: Hisse senedi piyasasındaki mevsimsellik dördüncü çeyrekte bir yükselişe işaret ediyor. Bu yıl neden farklı olabilir?

Bu, S&P 500’ün yüzde 4,9 düşüşle yılın en kötü ayını yaşadığı zorlu bir Eylül’ün ardından geldi; 10 yıllık Hazine tahvil getirileri, yapışkan enflasyon baskılarının Federal Rezerv’in faiz oranlarını yüksek tutmasına neden olacağı endişeleri arasında 2007’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. daha uzun süre.

Görmek: Hisse senetleri düşerken ve getiriler yükselirken ‘kaygı’ artıyor – S&P’nin 2023’teki en kötü ayı sonrasında bilinmesi gerekenler

Ekonomiye zarar verme potansiyeli olan hükümetin kapanmasını önleyen geçici yasa, Asya ticaret saatlerinde bir miktar erken destek sağladı. Ancak yatırımcıların Fed’in bu döngüde yeniden borçlanma maliyetlerini artırma ihtimalinin artık daha yüksek olduğunu düşünmesiyle Hazine getirileri seans ilerledikçe istikrarlı bir şekilde yükseldi.

Fed fon vadeli işlem işlemcileri, Cuma günkü %18 civarındaki çeyrek puanlık faiz artışı ihtimalini 1 Kasım’da %30,9 olarak fiyatladılar.

“Kongre, hükümeti 17 Kasım’a kadar açık tutacak geçici bir yasa tasarısını kabul ederek kapanmanın önüne geçti; bu da veri açıklamalarının (Cuma günkü iş raporu dahil) planlandığı gibi ilerleyeceği anlamına geliyor. Bu, Fed yetkililerinin 1 Kasım toplantısında 25 baz puanlık bir artışa devam etme olasılığını artırıyor ki bu bizim temel senaryomuz olmaya devam ediyor,” dedi Citi ekonomisti Richard Hollenhorst.

Hafta sonu resmi verilerinin Eylül ayında ülkenin imalat sektörünün altı aydan beri ilk kez genişlediğini gösterdiği Çin’den gelen iyi haberler, Altın Hafta tatili nedeniyle kapalı olan Çin’in kendisi olmasa da başlangıçta küresel piyasalardaki ruh halini destekledi.

Fundstrat araştırma başkanı Tom Lee, ABD tüketicisinin ve ekonomisinin sağlıklı kalması göz önüne alındığında hisse senetleri konusunda yapıcı davrandığını ve bunun kurumsal karların önümüzdeki çeyreklerde artmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

“Hisse senetlerinin 2023 sonuna kadar toparlanabileceği görüşünü koruyoruz. Geçtiğimiz 8 haftada ciddi bir teknik hasar yaşandı ve ekim ayına girerken bu kırılma anında tersine dönmüyor. Ama
Lee, notunda “S&P 500’ün fiyat seviyesi cazip risk/ödül alanına yaklaşıyor” dedi.

Haftaya çok sayıda Fed konuşmacısı başlayacak; Başkan Jerome Powell ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın sabah 11’de York, Pensilvanya’da düzenlenecek bir topluluk etkinliğinde yorum yapması bekleniyor.

New York Fed Başkanı John Williams saat 11:30’da çevre ekonomisi konferansında konuşacak ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester saat 19:30’da Cleveland 50 Club’da konuşacak.

Odaktaki şirketler

hisseleri AMC Eğlence Holding A.Ş. AMC ilk kazançlarından vazgeçerek %1,6 düştü. Variety hafta sonu, Beyoncé’nin “Rönesans Dünya Turu” konser filminin yapımcılarının, 1 Ekim’den itibaren “Taylor Swift: The Eras Tour” konser filminin dağıtımını yapma anlaşmasının ardından, filmi doğrudan AMC aracılığıyla dağıtmak için ileri görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. 13. Paylar Marcus Corp. MCS, Marcus Theatres’ın konser filmini göstereceğini açıklamasının ardından %0,8 yükseldi.

hisseleri Tesla Inc.
TSLA,
+%0,65
Elektrikli araç devinin üçüncü çeyrekte zaten düşürülmüş olan beklentilerin çok altında teslimat yaptığını bildirmesinin ardından %0,1 arttı.

Rivian Otomotiv A.Ş.
RIVN,
-%0,06
Pazartesi günü yaptığı açıklamada, üçüncü çeyrekte 15.564 araç teslim ettiğini, bunun elektrikli araç üreticisinin bir yıl önce aynı dönemde teslim ettiği 6.584 aracın iki katından fazla olduğunu söyledi. Hisseler yüzde 0,5 düşüşle erken kazançlarından vazgeçti.

Nio Inc.’in Amerikan emanet makbuzları NIO,
-%2,60
Çin merkezli elektrikli araç üreticisinin yeni EC6 coupe SUV modelinin lansmanı sırasında hem Eylül hem de üçüncü çeyrekte teslimatlarda büyük bir artış olduğunu bildirmesinin ardından %2,9 düşüş yaşandı.

hisseleri Kellanova
K,
-%6,51,
eski adıyla Kellogg Co. ve yeni Kuzey Amerika tahıl işletmesi WK Kellogg Şirketi.
KLG,
-5,69%
iki bağımsız halka açık şirkete ayrılmalarının tamamlanmasının ardından yeni hisse senetleri ilk işlem gününde düşüşe geçti.

SmileDirectClub Inc.’in SDC’yi paylaşıyor,
-62,67%
Kurucularının dört yıl önce halka açılan şirketin yeniden sermayelendirilmesine yardım etme taahhüdünde bulunmasının ardından, diş düzeltme şirketinin gönüllü olarak Bölüm 11 iflas korumasına başvurmasının ardından hisseler %60’tan fazla düştü.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: