Anasayfa / Genel / Hubble, az bulunan bir çift gökada tespit etti

Hubble, az bulunan bir çift gökada tespit etti

Hubble Uzay Teleskobu, bu hafta bir manzara iletti. Bu noktada topluca Arp 282 olarak bilinen etkileşim halindeki bir çift gökadadan görsel almış olduk. Alt gökada, NGC 169 yani Seyfert gökadası olarak bilinen ender bir çeşidi temsil ediyor.

Emsal halde etkin olan gökadaları gözlemlemek sıkıntı bir süreç istiyor. Zira bunlar çok fazla radyasyon yayıyor. Lakin, Seyfert gökadaları Hubble üzere teleskoplar tarafından gözlemlenebilen farklı dalga uzunluklarında güçler yayıyorlar. Bu da, son derece etkin olmasına karşın galaksinin açıkça gözlemlenebileceği manasına geliyor.

Bilim insanları: “Hubble tarafından çekilen imaj bir şans”

Aşağıdaki imajda yer alan öteki gökada, IC 1559 imajın üst kısmına hakikat bir pozisyon almış. Buna ek olarak, hayli faal bir cins olarak görünüyor. İki gökada birbirine o kadar yakın ki, ikisi ortasında unsur akışı halinde hareket eden materyal ile etkileşim kuruyorlar.

İki enerjik gökadanın bu kadar net bir biçimde etkileşim kurduğunu görmek hayli ender gerçekleşiyor. Hubble bilim insanları bu noktada bir açıklama yaptı. Aşağıdaki kelamları sarf ettiler:

“İlginç bir biçimde, her iki gökada da faal galaktik çekirdekler (AGN) olarak bilinen anıtsal olarak enerjik çekirdeklere sahip. Tekrar de, bu imgeden bunu söylemek güç.”

Manzara, her iki AGN‘nin tam emisyonunu ortaya çıkardıysa, parlaklıkları bu imajda gördüğümüz hoş detaylı gelgit etkileşimlerini gizliyor. Bununla ilgili de bilim insanları şunları söylüyor:

“Gelgit kuvvetleri, bir objenin yerçekimi öbür bir objenin bükülmesine ya da gerilmesine neden olduğunda ortaya çıkar. Gelgit kuvvetlerinin istikameti, düşük kütleli objeden uzakta ve daha yüksek kütleli objeye doğrudur. İki galaksi gelgitsel olarak etkileşime girdiğinde gaz, toz ve hatta tüm yıldız sistemleri bir galaksiye yanlışsız hareket edebilir ve başkasından uzaklaşabilir. Manzara, iki galaksiyi gözle görülür biçimde birbirine bağlayan hassas husus akışları olarak bu süreci aksiyon halinde ortaya koyuyor.”

Sizler mevzuyla alakalı neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: