Anasayfa / Genel / Hisse senedi yatırımcıları şunu not ediyor: Sonuçta piyasanın zamanlaması için umut var

Hisse senedi yatırımcıları şunu not ediyor: Sonuçta piyasanın zamanlaması için umut var

Piyasa zamanlaması aptalca bir oyun gibi görünebilir. Ama bu hikayenin sadece yarısı.

S&P 500 SPX, 8 Kasım itibarıyla bu yıl %30’dan fazla yükseliş yaşayacak, ancak ABD piyasası için özellikle sekiz kötü gün yaşanacak. Bu, gösterge endeksinin o zamandaki %14,1’lik gerçek getirisinin iki katından fazla.

Bunu, kısa süre önce S&P 500’ün 8 Kasım’a kadar olan geri dönüşünün temel olarak yılın en iyi sekiz işlem gününden kaynaklandığını bildiren DataTrek Research’ün provokatif raporuna ek bir bakış açısı sağlamak için belirtiyorum.

Bu önemlidir çünkü yalnızca en iyi işlem günlerini kaçırdığınızda ne olacağına odaklanırsanız, piyasa zamanlaması aptalca bir oyun gibi görünebilir. Ama bu hikayenin sadece yarısı. Piyasa zamanlamasının savunucusu, en büyük kayıp günlerinden kaçınmanın sağlayacağı büyük faydalara da kolaylıkla odaklanabilir.

Peki ya en iyi ve en kötü günlerden bazılarından kaçınmakta eşit başarı elde etseydiniz?

Gerçek dünyada elbette hiç kimse tüm iyi günleri ya da kötü günleri atlatamaz. Peki ya bu mümkün olsaydı? Aşağıdaki tablo fikir vermektedir.

11/8’e kadar 2023 dönüşü

Günlük getirilerin standart sapması

Al ve tut iadesi

+%14,1

0,85

En iyi 8 günü atlatmak

-%1,5

0,78

En kötü 8 günü atlatmak

+%30,5

0,79

En iyi 8 ve en kötü 8 günü atlatmak

+%12,6

0,72

Hem en iyi hem de en kötü günleri atlattığınızda, al-tut getirisine ulaşmaya yaklaştığınıza, ancak ölçülebilir derecede daha az riskle yaklaştığınıza dikkat edin. Sonuç olarak, riske göre ayarlanmış bazda piyasayı yenersiniz.

Wall Street’teki en değişken seanslar kümeler halinde bir araya gelme eğilimindedir.

Ancak piyasa zamanlayıcılarının, en büyük kazançların veya en büyük kayıpların olduğu, diğer bir deyişle en değişken ticaret seanslarının olduğu ticaret seanslarından kaçınma konusunda gerçekçi bir şansı var mı?

“Volatility-Managed Portföyler” başlıklı akademik bir çalışmaya göre şaşırtıcı cevap “evet”. Rochester Üniversitesi’nden Alan Moreira ve UCLA’dan Tyler Muir tarafından yürütüldü.

Bu çalışma hakkında birkaç ay önce yazmıştım, dolayısıyla bulgularını burada kısaca özetleyeceğim. Profesörler, Wall Street’teki en değişken seansların kümeler halinde bir araya gelme eğiliminde olduğunu buldu. Volatilite yükseldiğinde özsermaye riskinizi azaltarak ve volatilite azaldığında bu riski geri yükleyerek, en büyük kazançların veya en büyük kayıpların olduğu işlem seanslarının çoğundan kaçma ihtimaliniz yüksektir.

Sonuç olarak profesörlere göre riske göre ayarlanmış bir temelde piyasayı yenebilirsiniz.

Bu yıl, değişken oturumların sıklıkla nasıl bir araya toplandığına dair güzel bir örnek. Bu yıl şimdiye kadarki en iyi sekiz veya en kötü sekiz arasında yer alan 16 işlem gününden altısı, 3 Mart ile 22 Mart arasındaki 14 işlem seansında gerçekleşti.

Profesörler bulgularını bir dizi istatistiksel testle belgeliyorlar. Ancak bulduklarını değerlendirmenin basit bir yolu, 1928’den bu yana S&P 500’ün tüm işlem seanslarına odaklanan ekteki grafiktir.

Bu uzun dönemde, hem en iyi hem de en kötü günleri bir kenara atarak aslında ham, ayarlanmamış şartlarda bir satın alma ve tutma stratejisini yendiğinize dikkat edin. En değişken günlerden kaçınmanın getirdiği risk azalmasını da hesaba kattığınızda, riske göre ayarlanmış bazda piyasayı daha da fazla yenersiniz. Bu kazanan bir kombinasyon.

Mark Hulbert, MarketWatch’a düzenli olarak katkıda bulunmaktadır. Hulbert Ratings, denetlenmek için sabit bir ücret ödeyen yatırım haber bültenlerini takip ediyor. Kendisine şu adresten ulaşılabilir: [email protected]

Daha fazla: Hisse senedi piyasasının zamanlayıcıları dikkat: S&P 500’ün 2023’teki %14’lük kazancının tamamı yalnızca 8 günde gerçekleşti

Artı: Hisse senedi piyasasındaki ralli, ya yap ya da boz anıyla karşı karşıya. ABD Ekim enflasyon verileri nasıl oynanır?


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: