Anasayfa / Genel / Hisarcıklıoğlu: Krediye erişim kolaylaştırılmalı

Hisarcıklıoğlu: Krediye erişim kolaylaştırılmalı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 
Finansmana Erişim İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Ekonomiyi büyütmeyi sürme ettirebilmek için firmaların uygun koşullarla finansmana erişimlerinin sağlanması gerektiğini tamlayan Hisarcıklıoğlu, “son dönemde yerde durumun zorlaştığını, her il ve ilçeden yerde yönde gelen şikayetlerin arttığını ifade etti.

En yetişkin sıkıntıyı bile finansa en sayı hassas olan, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaşadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra kredi limitlerinin yetersiz kaldığı ve kullanımda sıkıntılar yaşandığının iletildiğini söyledi.

KREDİ YOK YA DA YÜKSEK FAİZ

Hisarcıklıoğlu, firmaların bankalardan talep ettikleri kredileri alamadıklarını, alabilenlere ise sayı yüksek faiz oranları uygulandığını belirtti.

Yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle yatırım ve işletme sermayesi için kredi ihtiyacının geçmiş dönemlere göre sayı arttığına dikkati cazip Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“İşletme sermayesi kredileri, özellikle KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale gelmiştir. Dolayısıyla kalan işletme sermayesi ihtiyacı bile dikkate alınarak, krediye erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir.

UYGUN KREDİ ÇAĞRISI

Bankalarımızın bile fonlama maliyetlerini dahi dikkate alarak reel sektörümüze uygun koşullarla kredi sağlamaya sürme etmeleri beklenmektedir. Böylelikle reel sektörümüz, her türlü olumsuz koşulları en rengi hasarla atlatarak, yatırıma, üretime, ihracata, istihdama azami katkıyı yapmaya sürme edecektir.” 

SALGIN DÖNEMİNİ ÖRNEK VERDİ

Hisarcıklıoğlu, özellikle Covid-19 salgını döneminde kamu bankalarının reel sektör açısından ne kadar önemli ve kıymetli olduklarını gördüklerini vurgulayarak, 3 kamu bankasının bile en sıkıntılı süreçlerde firmaların yanında durduğunu, telâşlı kalmaları için dayanak verdiğini ifade etti.

“İŞİN FEDA KISMI REEL SEKTÖRE”

Bu kritik dönemde dahi bankaların hepsinden tıpkısı yaklaşımı beklediklerini tamlayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Hepimizin ülkemiz için fedakarca çalışması ve bu göre hareket etmesi gereken tek dönemdeyiz. Bankalarımızdan bile işin feda kısmını reel sektöre, kar kısmını kendilerine ayırmadan, yerde bilinçle davranmalarını istek ediyoruz. Bugünkü toplantımızın birbirimizi karşılıklı olarak henüz iyi anlamak açısından önemli tek fırsat olmasını, özellikle dahi kredilere erişimde yaşanan sıkıntıların azaltılmasına katkı sağlamasını diliyorum.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: