Anasayfa / Genel / Hisarcıklıoğlu: Finansmana erişim zorlaştı

Hisarcıklıoğlu: Finansmana erişim zorlaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Son dönemde, finansmana ulaşımın zorlaştığını tamlayan Hisarcıklıoğlu, “Her ildeki firmalarımızdan yerde yönde gelen şikayetler arttı. En yetişkin sıkıntıyı küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz yaşamaktadır” dedi.

Kavcıoğlu, kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra, kredi limitlerinin reel olarak daraltıldığını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, “Merkez Bankası fonlama faizi yüzde 14, mevduata verilen ortalama faizler yüzde 20 civarındayken, bazen bankalar ticari kredilere yüzde 30 ila 50 arasında faiz uyguluyor. Bazıları bile hiç kredi vermemektedir” niteleyerek konuştu.

Hisarcıklıoğlu, bankalardan, fonlama maliyetlerini dahi dikkate alarak, reel sektöre uygun koşullarla kredi sağlamaları ve yapıcı hareket etmelerinin beklendiğini söyledi.

Bu koşulların sağlanması durumunda reel sektörün, her türlü olumsuz koşulları en rengi hasarla atlatarak, yatırıma, üretime, ihracata ve istihdama azami katkıyı yapmaya sürme edeceğini tamlayan Hisarcıklıoğlu, “Bugünkü toplantımızın, birbirimizi karşılıklı olarak henüz iyi anlamak açısından önemli tek fırsat olmasını, özellikle dahi kredilere erişimde yaşanan sıkıntıların azaltılmasına katkı sağlamasını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: