Anasayfa / Genel / Hidrojenin yükselişi – Son Dakika Dünya Haberleri

Hidrojenin yükselişi – Son Dakika Dünya Haberleri

AB’nin Ukrayna Savaşı sonrasında açıkladığı REPowerEU planı çerçevesinde hidrojenin enerji kaynakları içindeki rolü giderek artıyor.

AB’nin henüz önce açıkladığı 55’açınık Uyum Paketi ile 2030 yılı için belirlenen 5.6 milyon ton yenilenebilir hidrojen hedefi REPowerEU ile 14.4 milyon artırılarak 20 milyon tona yükseltildi. Belirlenen hedefin 10 milyon tonunun AB’dahi üretilmesi planlanırken, 10 milyon tonunun ise üçüncü ülkelerden ithal edilmesi hedefleniyor.

AB’dahi üretilecek hidrojen için 2030 yılına kadar elektrolizör kapasitesinin 120 GW’ta ulaşması gerekiyor. İthal edilecek hidrojen için ön görülen üç ana koridor ise Akdeniz, Kuzey Denizi ve mümkün olması halinde Ukrayna. Belirlenen hedefin 4 milyon tonunun amonyum şeklinde ithal edilmesi bekleniyor. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmeye göre 14.4 milyon ton hidrojen sayesinde Rusya’dan 27 milyar metreküp hacminde doğalgaz ithali engellenecek.

14 Temmuz 2021’dahi Avrupa Birliği tarafından açıklanan Yenilenebilir Enerji Direktifi-II ile 2030 yılı için belirlenen hayatî olmayan yakıtlardan elde edilen hidrojenin endüstrilerde oranında kullanılması hedefi yüzde 50, REPowerEU ile yüzde 75’açınık yükseltildi. Benzer şekilde hayatî olmayan yakıtların karayolu ulaşımında kullanılması hedefi dahi yüzde 2.6’dan yüzde 5’açınık çıkarıldı. Ufuk Avrupa yatırım projeleri kapsamında 2025 yılına kadar kurulması planlanan hidrojen vadilerinin sayısı bile 23’ten 46’ya yükseltilecek.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: