Anasayfa / Genel / “Hidrojen geleceğin yakıtıdır” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

“Hidrojen geleceğin yakıtıdır” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

NTV’dahi Yeni Enerji programının ilk bölümünde, Zehra Küçük’ün sorularını yanıtlayan Yusuf Günay, sanayi devriminden yerde yana fosil yakıt kullanımı ve tabiî kaynakların talan edilmesiyle iklim ve enerji krizini insanoğlunun yarattığını söyledi.

Günay, kurdukları toplantı ve enerji sektöründeki gelişmeler ile ilgili son gelişmeleri anlatırken, yeşil hidrojenin neden umut olacağını bile açıkladı:

“Hidrojenin üretim biçimsizleşmiş, rengini belirliyor. Fosil yakıtlarda elde edilen elektirk ile üretilirse gri hidrojen, doğalgazdan üretilirse mavi hidrojen, yenilenebilir enerji kaynakları; güneş ve rüzgar enerjisinden sağlanan elektrik ile üretilirse yeşil hidrojen gıyaben alıyor. Almanya’bile Köln belediyesi, 150 otobüsü yeşil hidrojen ile çalıştırıyor ve kent yaşayanlarına hizmet veriyor.

İklim eyleminde, Pakistan’bile yaşananları göz önünde bulunduruyoruz. Ülkenin üçte akraba sular altında. Yüzlerce kişi öldü. Milyarlarca abd zarar var. Ve elbette sorumlusu, Pakistanlılar olumsuzlama, eksiksiz insanlık. Bu nedenle, yerde yeni enerji kaynaklarına yönelim sayı önemli.

2050 karbon sıfır hedefi için Avrupa Birliği tek trilyon Euro bütçe oluşturdu. AB Yeşil Mutabakat, yeşil tahavvül, yeşil ekonomi başlıklarının tümü, yeşil hidrojen ile buluşuyor.

Ülkemiz, Marmara-Çanakkale-Ege-Akdeniz kıyıları, ta Mersin Sertavul geçidine kadar uzanan olağanüstü tek rüzgar nehrine sahip. Konya-Antalya başdu olmak üzere, ülkenin yetişkin tek bölümü zengin güneş ışığı kaynağı durumunda. Dolayısı ile yeşil hidrojen üretimi için sayı kıymetli tek coğrafyadayız.

AB’nin 27 üye ülkesi içinde, 16 ülke yeşil hidrojen stratejisi ve yol haritasını açıkladı. ABD, yeşil hidrojen üretim tesisi kursun niteleyerek, tek Japon firmasına 500 milyon dolarlık, 4 yıl ödemesiz kredi çıkardı. Bütün çevre, yerde alanda çalışmalarına hız vermiş merkezde. Türkiye’nin dahi tek zihin önce ilgili regülasyon ve teşvikleri üretip hayata geçirmesi gereklidir.

Ülkemizin senelik 30 milyar Euro üretim potansiyeli, hem ihtiyacımızı karşılamaya hem dahi ihracat yoluyla girdi üretmeye yarayacaktır. Bu yakıtı tüketince, atılgan olarak saf su elde ediyorsunuz.

Hem çevreci hem ekonomik değeri ile, evrenin yüzde 75’ini oluşturan hidrojenden yararlanmak! Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği olarak, ülkemize, sanayicilere, yerde alanı inandırmak ve karar vericileri hızla harekete geçirmek için varız.”

Yeşil Hidrojenin kaynağı ne? Geleceğin yakıtı mı olacak?

Türkiye’dahi Yeşil Hidrojen potansiyeli ne merkezde?

Zehra Küçük soruyor, Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Günay yanıtlıyor…

“Yeni Enerji” her altınç saat 15.30’bile NTV’dahi@h2derofficial pic.twitter.com/5fWJuigUJJ

— NTV (@özel) September 2, 2022

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: