Anasayfa / Genel / Hazır giyim ve konfeksiyonda ilk 5 ayda ihracat rekoru kırıldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Hazır giyim ve konfeksiyonda ilk 5 ayda ihracat rekoru kırıldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, mayısta geçen yılın tıpkısı ayına kıyasla yüzde 15,2 artarak 19 milyar abd seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu değerle tüm zamanların en yüksek mayıs ertesi ihracat rakamına ulaşıldı.

Bu yılın ocak-mayıs döneminde ihracat, geçen yılın tıpkısı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 20,4 artarak 102,5 milyar dolara taşındı. Yıllıklandırılmış ihracat değeri ise 242,6 milyar dolara artık.

Mayıs 2021’dahi 1 milyar 300 milyon dolarlık ihracat yapan hazır giyim ve konfeksiyon sektörü dahi yerde yılın tıpkısı döneminde yüzde 3 artışla 1 milyar 339 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, Ocak-Mayıs 2022’dahi geçen yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 15,8 artışla 8,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Böylelikle tüm zamanların en yüksek ocak-mayıs ihracatına ulaşılmış oldu.

Sektörün geçen ağrı gerçekleştirdiği ihracatın 906 milyon dolarlık kısmı İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u, 112 milyon 128 1000 dolarla Bursa ve 94 milyon 278 1000 dolarla İzmir takip etti.

SEKTÖR MAYISTA EN FAZLA DIŞ SATIMI ALMANYA’YA YAPTI

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe geçen ağrı en fazla hariç satım yapılan ülke, 217 milyon dolarla Almanya oldu. Almanya’yı, 181 milyon dolarla İspanya ve 135 milyon dolarla Birleşik Krallık izledi.

Sektörde geçen ağrı en fazla ihracatın yapıldığı ülke gruplarına bakıldığında, 817 milyon dolarla AB ülkeleri zaman, 179 milyon dolarla başka Avrupa ülkeleri ikinci ve 105 milyon dolarla Orta Doğu ülkeleri üçüncü sırada yer öncü.

TİM verilerine göre, geçen ağrı 174 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, tıpkısı dönemde ülkenin toplam ihracatından yüzde 7,1 pay öncü.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: