Anasayfa / Genel / Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ‘vergi gelirleri’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ‘vergi gelirleri’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi gelirlerinde tahsilat/tahakkuk oranlarının düştüğüne yönelik iddialara ilişkin, tahsilat performansının yıllar itibarıyla istikrarlı ve yüksek tek seyir izlediğini, 2022 yılının ocak-haziran döneminde yerde oranın yüzde 90,9’a yükseldiğini ve 3,3 puan artım olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda bazen gazete yayın organlarında vergi gelirlerine ilişkin tahsilat/tahakkuk oranlarının düştüğü ve vergi gelirlerinin bütçedeki payının azaldığı yönünde haberler yapıldığına işaret edilerek, kamuoyunun gerçek bilgilendirilmesi açısından konuyla ilgili makale yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi.

”VERGİ TAHSİLAT PERFORMANSI BU YILIN İLK 6 AYINDA YÜKSELDİ”

Mevcut mevzuat gereğince, genel bütçe vergi gelirlerine ilişkin tahakkuk ve tahsilat tutarlarının geçmiş yıllardan gelen tahakkukları ve yine geçmiş yıllara ilişkin tahsilatları bile içerecek şekilde kümülatif olarak açıklandığı ifade edilerek, yerde şekilde geçmişten gelen alacakların her yıl tahakkuk tutarlarına eklendiği ve tahsil edilen tutarlar ile mukayese edildiğinde oranların az gözüktüğü beyin verildi.

Oysa her yıl geçmişten özgür değerlendirerek, o yılda tahakkuk fail alacaklar yine o yılda tahsil edilen alacaklara oranlandığında gerçek tahsilat performansına ulaşılmasının mümkün olduğu vurgulandı.

Her ağrı kamuoyuyla paylaşılan bütçe sonuçlarında, vergi gelirleri tahakkuk ve tahsilat oranları ile ilgili yılda tahakkuk fail ve yine ilgili yılda tahsil edilen vergi gelirlerine ilişkin akan yıl tahakkuk ve tahsilat oranlarının yer aldığına işaret edilerek şu değerlendirmede bulunuldu:

“Son yıllarda vergi gelirlerinin akan yıl tahsilat/tahakkuk oranlarının yüzde 90’lar civarında gerçekleştiği, 2021 yılı ocak-haziran döneminde akan yıl tahsilat/tahakkuk oranı yüzde 87,6 iken, 2022 yılının tıpkısı döneminde yerde oranın yüzde 90,9’a yükseldiği ve 3,3 puan artım olduğu görülmektedir.

Vergi gelirleri tahsilat/tahakkuk oranlarına ilişkin gerçek tahsilat performansı yıllar itibarıyla istikrarlı ve yüksek tek seyir izlemekte olup, 2022 yılının ilk 6 ayında ise tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre önemli tek artım gerçekleştiği görülmektedir.

”VERGİ GELİRLERİNİN BÜTÇE GELİRLERİ İÇİNDEKİ PAYI ARTTI”

Diğer taraftan, kamu giderlerinin en sağlıklı ve sürdürülebilir kaynağı olan vergi gelirlerinin bütçe gelirleri içindeki payında bile herhangi tek eksilme bulunmamaktadır. Nitekim, 2019 yılında vergi gelirlerinin bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 77 iken, yerde oranlar 2020 ve 2021 yıllarında sırasıyla yüzde 81 ve yüzde 83,1 olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılı revize bütçede dahi yerde oranın yüzde 85,6 olarak gerçekleşmesi öngörülmektedir.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.