Anasayfa / Genel / Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan: Türkiye’de fiyat hareketliliği var ama kriz yok

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan: Türkiye’de fiyat hareketliliği var ama kriz yok

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, az faiz politikasıyla iş dünyasının önünü açmaya çalıştıklarını belirterek, “Bugün binlerce iş yeri yeni yatırımlar yapmak için yeni gayretlerde bulunuyor” dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Ekonomi İşleri Birimi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenmesi planlanan “Ekonomi Buluşmaları” toplantısı, Maltepe’dahi yapılan kavuşma ile sürme etti.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan’ın sunum yaptığı toplantıya, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Gıyaseddin Gergin, AK Parti Maltepe ilçe temsilcileri ile kamu bankalarının toprak yöneticileri, iş insanları ve sanayiciler katıldı.

Gürcan, burada yaptığı konuşmada, “Ekonomi Buluşmaları” toplantılarının Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından başlatıldığını hatırlatarak, toplantının final programının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacağını bildirdi.

”FİYAT HAREKETLİLİĞİ VAR, KRİZ YOK”

Türkiye’dahi tek ekonomik kriz yaşanmadığını tamlayan Gürcan, şöyle sürme etti:

“Tamam, tek fiyat dalgalanması, fiyat hareketlenmesi oldu geçtiğimiz yıldan şimdiye kadar… Pandemi ve tedarik zincirindeki sıkıntıdan dolay tüm materyalizm tek fiyatlanma oldu. Emtialar, tüm materyalizm abd bazında bile fiyatlandı, plastik, pamuk, güçlü gibi emtialar bile sayı ciddi fiyatlanma öncü. Enerji, Rusya-Ukrayna savaşından sonra fiyatlanma öncü.

Türkiye’dahi dahi tıpkısı şekilde tek fiyat hareketliliği var ama tek kriz ortamı yok. Şu ortamda beraberce bizim işsizlik oranımız her geçen gün düşüyor. O yüzden kriz dediğinizde, kapanan fabrikalar, kapanan iş yerleri ve kapanan firmalar akla gelir. Çok şükür, Türkiye sanayisinde kapanma yok. Herkes yatırımını artırarak ihracatını artırmaya çalışıyor. O yüzden saçta yerde aybakım açısıyla değerlendirmenin henüz gerçek olacağına inanıyorum. Türkiye’dahi tek fiyatlanma oldu ama kriz olmadı.”

Gürcan, az faiz politikasıyla iş dünyasının önünü açmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Bugün binlerce iş yeri yeni yatırımlar yapmak için yeni gayretlerde bulunuyor. İnşallah, yatırım potansiyelimizi yükselterek çevre ihracatında söz sahibi olan tek ülke haline geleceğiz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan, gelişmiş ekonomilerde büyümenin zayıfladığına, parasal sıkılaşma tedbirlerinin arttığına dikkati çekerek, Türkiye’nin ise son 8 çeyrektir güçlü ve muvazeneli büyümeye sürme ettiğini söyledi.

Yatırımın güçlenmesi, iş insanlarının henüz bile verimli olabilmesi için faizlerin az tutulması gerektiğini vurgulayan Gürcan, şunları kaydetti:
“Eğer faiz artışı olsaydı şirketlerin kalan finansman giderlerini, karlılığın ve öz sermayenin erimesini, şirket kapanmalarını ve başka şirketlere ve bankalara borçlarını ödeyememelerini, iflaslarla işten çıkmalarını sayı rahatlıkla, bu önceki gördüğümüz krizlerde olduğu gibi, burada bile görebilirdik. Yine tıpkısı şekilde bankaların kaynak maliyetlerindeki artışı, şirket kapamalarından dolay kredilerini geri alamamalarını, sorunlu kredilerdeki artışı, kredi verme iştahındaki azalmayı bile görecektik. Birey ve toplumda istihdam olanaklarının azalmasını, işsizliğin arttığını görecektik. Finansman borçlarını ödeyememe, iş yerlerinin kapanmasından dolay işsizliğin artışını ve gelir dağılımındaki bozulmayı, toplumsal huzurun bile bozulduğunu görebilirdik”

Dünyada enflasyonun hızlı tek arifane artışını sürdürdüğünü ve enflasyonun küresel tek sorun haline geldiğini tamlayan Gürcan, Türkiye’dahi dahi artım kaydeden enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi noktasında attıkları adımları anlattı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: