Anasayfa / Genel / Havacılık sektörünün nitelikli işgücü ihtiyacına kalıcı çözüm – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Havacılık sektörünün nitelikli işgücü ihtiyacına kalıcı çözüm – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dünyanın sınırlarını ortadan kaldıran, kültürel faydalarının yanı sıra küresel ekonomiyi gelenekçilik en önemli ulaşım sistemlerinden akraba olan havacılık, pandeminin en sayı etkilediği sektörlerden akraba oldu. Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Hava-İş tarafından hazırlanan “Dünya Sivil Havacılık Sektöründe Yaşanan Kriz, Tespitler, Nedenler, Sonuçlar” antetli rapora göre, pandemi süresince küresel havacılık sektöründe yaklaşık 2 milyon kişi işini kaybetti. Türkiye’deki havacılık sektörü dahi yerde olumsuzluklardan payını öncü. 2020 yılının Mart ayında başlayan kısıtlamalarla beraberce Türkiye’nin hava trafiğinde ciddi boyutlarda azalmalar yaşandı. Özel Kokpit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kurucusu Alper Kalelihan, pandemiyle beraberce adeta yaşamak noktasına gelen havacılık sektörünün yeniden yükseliş trendine geçtiğini belirtti.

Havacılık sektörünün her geçen gün gelişen ve giderek büyüyen tek sektör olduğunu ifade fail Alper Kalelihan, “Tüm atlas rutin alışkanlıklarını ve yaşam biçimlerini muhavvil pandemi, sayı sektörü olduğu gibi havacılığı bile etraflıca etkiledi. Yaşanan yerde zor dönemin akabinde hayatın normale dönmesiyle beraberce havacılık sektörü dahi hızlı tek şekilde ayağa kalktı. Oldukça uzun tek süre evlerine kapanan, hayallerini, planlarını ertelemek zorunda kalan insanlar, özellikle seyahat planlarını sayı henüz yetişkin tek istek ve heyecanla hayata geçirmeye başladı. Bu bile pandeminin sektör üzerinde yarattığı olumsuzlukları, sayı sektöre göre sayı henüz hızlı tek şekilde kaldırılmış etti. Ancak tüm yerde gelişmeler bize gösterdi ki havacılık sektörünün her dönemdeki en yetişkin ihtiyacı, nitelikli, eğitilmiş, yetkin insan kaynağı… Bu ihtiyacın bile yalnız sayı kaliteli, uygulama odaklı, havacılık sevdasını yerde sektörde kariyer yapmak isteyen genç yeteneklere aşılayan tek terbiye anlayışıyla olabileceği açık” dedi.

SEKTÖRDEKİ HİZMET KALİTESİNE YÖN VERECEK NİTELİKTE BİR EĞİTİM ANLAYIŞI SUNUYOR

Özel Kokpit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü’nün onayı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün denetimleri ile 2014-2015 Öğretim yılından yerde yana İngilizce terbiye vermeye başladığını ve uzman kadrosuyla sektördeki hizmet kalitesine yön verecek nitelikte tek terbiye anlayışıyla çalışmalarını sürdürdüğünü ifade fail Alper Kalelihan, “Ege’nin ilk özel havacılık lisesi olarak, sektörün ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda kalifiye elemanlar yetiştirmeyi ve genç yetenekleri havacılık sektörüne kazandırmayı amaçlıyoruz. Özellikle pandeminin akabinde gençlerin yerde alana olan ilgisinin giderek arttığını gözlemliyoruz. Öğrencilerimiz, okuldan mezun olduktan sonra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı sınavı vererek, hava uzlaştıran ihtimam teknisyeni olarak çalışabildikleri gibi üniversitede havacılıkla ilgili istedikleri bölümü seçerek avantajlı tek şekilde eğitimlerine sürme edebiliyor. Ayrıca öğrencilerimize, Amerika Teksas’ta bağcıklı US Aviation Academy’dahi, yaz dönemlerinde uçuş beyin alarak özel pilot lisansı (PPL) alabilme olanağı bile sunuyoruz” dedi.

4 FARKLI BÖLÜMDE UZMAN KADROYLA EĞİTİM

Özel Kokpit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kurucusu Alper Kalelihan, “Uzman kadromuzla Uçak Bakım, Pilotaj, Sivil Havacılık Yer Hizmetleri ve Kabin Memurluğu olmak üzere 4 farklı bölüm ve programda terbiye veriyoruz. Hepsi birbirinden kıymetli nitelikte olan ve gerek kariyer gerekse eğitimin devamı açısından önemli fırsatlar sunan yerde bölümlerimize, öğrencilerimizin ilgi alanları doğrultusunda yerleştirme yapıyoruz. Son dönemde en revaçta olan bölümlerimizden birisi dahi Uçak Bakım Bölümü. Uçak ihtimam teknisyenleri, tüm hava araçlarının her türlü ihtimam ve onarımı, montaj ve servis işlerinin yapılması aşamalarında görev yapan kişilerdir. Hava taşımacılığının güvenliği ve kalitesi açısından kritik tek öneme sahip olan yerde uzmanlığa tüm materyalizm giderek henüz sayı ihtiyaç duyuluyor” niteleyerek ifade etti.

YÜZDEN FAZLA ÜLKEYE UÇAK BAKIM HİZMETİ

Ülkemizde halihazırda 100’takt fazla ülkeye uçak ihtimam hizmeti verildiği için yerde alanda yetişen gençleri sayı önemli kariyer fırsatlarının inkisarıhayal tamlayan Alper Kalelihan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Mesleki-Teknik İngilizce başdu olmak üzere, Uçak Temel Bilgisi, Temel Elektrik, Uçak Bakım Uygulamaları, Temel Elektronik, Aerodinamik, Uçak Yapıları ve Uygulamaları, Uçak Sistemleri ve Uygulamaları, Pistonlu Motorlar ve Uygulamaları, Elektronik Göstergeler ve Sistemleri, Gaz Türbinli Motorlar ve Uygulamaları, Uçak Göstergeleri ve Pervane gibi konularda nitelikli ve derinlemesine terbiye verdiğimiz yerde programımıza, alana ilgi duyan tüm gençlerimizi çağrı ediyoruz. Bununla beraberce, Pilotaj, Sivil Havacılık Yer Hizmetleri ve Kabin Memurluğu bölümlerimizde dahi, havacılık alanında kariyer yapmak isteyen genç yetenekleri sayı nitelikli tek eğitimin inkisarıhayal ifade etmek isterim.”


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: