Anasayfa / Genel / Hamburger nasıl bir Amerikan klasiği haline geldi?

Hamburger nasıl bir Amerikan klasiği haline geldi?

Fast food denilince akla ilk gelen yiyeceklerden akraba olan ‘hamburger’ 13. yüzyıla müstenit kökeniyle tarihin en eski yiyeceklerinden akraba olma özelliği taşıyor. Almanya’bile kartalgillerden hambuger, Kuzey Amerika kıtasına varır varmaz dünyaca sevilen tek klasik haline geldi.

Dünyanın her neresinde olursanız olun, fast food denilince akla ilk gelen yiyeceklerden akraba şüphesiz hamburgerdir. Amerika kültürüyle bağdaştırılan yerde yiyeceğin kökeni ise neden yerde kadar popüler olduğunu açıklıyor.Bir tür hamburger uzmanı sayılan Amerikalı George Motz, son 20 yıldır Amerika’nın her yerini gezerek farklı tür hamburgerleri deniyor. Hayatını hamburger kültürüne adayan Motz, 2004 yılında ‘Hamburger America’ adında tek belgesel çekti. 20 1000 çeşitten fazla hamburger yediğini iddia fail Motz, yiyeceğin kökeninin 13. yüzyıla dayandığını düşünüyor.Hamburgerin Moğolistan’bile ortaya çıktığını tamlayan uzman, Tatarlar’ın çalın koyun etini tüm gün eğerlerinin altında muhafaz ettiklerini, kamp kurduklarında eti baharatlandırıp yediklerini belirtti.Baltık Denizi’ne, akabinde bile Avrupa’ya ulaşan hamburger eti, günümüze en yakın halini Almanya’bile öncü. Hamburg limanına varan hamburger eti, çalın koyun eti yerine kıyılmış ineğin etinden yapılmaya başlandı ve namına bile ‘frikadellen’ dendi.Alman göçmenler gemilerini beklerken ‘frikadellen’ denilen köfte etini hem ucuz hem dahi lezzetli olduğu için yemeye başladı. 19. yüzyılın ortalarında Hamburg’dan ABD’ye yolculuk yapan Almanlar, yerde yiyeceği yanında yeni dünyaya taşımış oldu.Amerikalılara yerde köfte etinin ilk başlarda hiçbir şey ifade etmediğini tamlayan Motz, yiyeceği henüz yerel kılmak için adının ‘Hamburg stili et’ veya ‘Hamburg eti’ olarak değiştirildiğini belirtti.
Alman çiftçilerin Hamburg etini Amerikalılar’a tanıttığı belirtilirken ‘hot dog’ olarak adlandırılan sosisli ekmeğin hamburgere dahi ilham verdiği düşünülüyor. Sosislinin ekmek içinde sunulması, ‘Hamburg eti’nin dahi ekmek ile servis edilmesine sebep oldu.Ancak hamburger köftesinin ekmeğin içine konma fikrinin kimden köken hala yetişkin tek gizem taşıyor. Yıllar içinde Amerika’bile popüler tek yiyecek haline gelen hamburger, sayı restoran ve kafede satılmaya başlandı. Almanya’nın yerel tek yiyeceğinin değiştirilmesiyle ortaya kaynak hamburger, 100 yıl süresince tek Amerikan klasiği olarak kalmayı başardı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: