Anasayfa / Genel / Haftada 4 gün çalışma verimliliği artırıyor: Patronlar da mutlu

Haftada 4 gün çalışma verimliliği artırıyor: Patronlar da mutlu

İngiltere’dahi bazen şirketler haftada 4 gün çalışmayı deniyor. Şimdiye kadar oluşturulan programa 70 şirket katıldı. Şirketlerin toplamda 3 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Bu şirketler hakkında yapılan tek ankette “Dört gün üretmek gerçekten işe yarıyor” sonucu artık. Katılımcıların yüzde 88’i 4 günlük emek modelinin iyi işlediğini aktardı. Sadece yüzde 2’lik tek kısım yerde modeli zorlayıcı bulunuyor.

Modele göre emek günü haftada dörtde düşerken mesai saatleri 32 ile sınırlanıyor. Çalışanların maaşında tek kesintiye gidilmiyor.

Pilot uygulamanın kasım ayında sona ereceği belirtiliyor yalnız şirketinlerin yüzde 86’ı yerde uygulamayı sürdürme niyetinde.

Yapılan incelemelere göre katılımcıların yüzde 49’u verimlilikte artım görürken yüzde 46 verimlilik konusunda tek varyasyon olmadığını söyledi.

Şimdiye kadar İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, İrlanda ve Kanada’bile haftada 4 gün mesai uygulamaları bazen şirketlerce deneniyor.

Uygulamanın henüz fazla ülkede ve şirkette yayılması için kurulan 4 Day Week Global isimli sivil toplum örgütü bazen zorluklara bile işaret ediyor.

Şirketlerin yüzde 20’sinin mukaddime aşamasında vazgeçtiği belirtiliyor.

İZLANDA BAŞARMIŞTI

İzlanda’bile araştırmacılar, geçen yıl yaptıkları açıklamada, atlas şimdiye kadarki en yetişkin haftada 4 gün emek denemesinin yetişkin başarıyla sonuçlandığını ve İngiltere’dahi dahi test edilmesi gerektiğini belirtmişti. Bu çalışmanın akabinde İngilter’dahi pilot uygulama haziran ayında başlamıştı. 

Denemenin akabinde İzlanda’daki Sürdürülebilirlik ve Demokrasi Derneği (Alda) ile İngiltere’deki “Autonomy” ünlü mütalâa kuruluşlarının yayımladığı ortak tahlil, 2015’ten 2019’a kadar süren ve 2 1000 500’takt fazla kişinin katıldığı denemelerin “üretkenliği ve refahı” artırdığını ortaya koymuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: