Anasayfa / Genel / Güneş’teki jeomanyetik fırtına, Starlink uydularını vurdu!

Güneş’teki jeomanyetik fırtına, Starlink uydularını vurdu!

Elon Musk’ın uydudan internet hizmeti Starlink, Ocak ayının ortasında 1.500’ü yörüngedeki yerine yerleşen toplam 2 binden fazla uyduyu uzaya fırlattı. Halihazırda kullanılan sistemin 4 bin 400 uyduya kadar desteklediği biliniyor. Hasebiyle şirketin 2 bin 500’e yakın uydu daha gönderme bahtı olduğu belirtiliyor.

Musk’ın sahibi olduğu uzay ve havacılık şirketi SpaceX’e bağlı olan Starlink, bazen talihsizliklerle de gündeme geliyor. Firma geçen hafta fırlattığı uyduların büyük çoğunluğunu, Güneş’te yaşanan bir patlama sonucunda oluşan jeomanyetik fırtına nedeniyle kaybedebileceğini açıkladı.

49 Starlink uydusu tehlikede

Şirket Salı günü web sayfasında yaptığı açıklamada, fırtınanın tırmanma suratı ve şiddeti nedeniyle atmosferik sürüklenmenin evvelki fırlatmalara nazaran yüzde 50 arttığını söyledi. 3 Şubat Perşembe günü uzaya 49 yeni Starlink uydusu gönderen firma, bundan bir gün sonra jeomanyetik fırtınanın Dünya’nın dış atmosferini vurduğunu aktardı.

Jeomanyetik fırtına nedeniyle Güneş’te meydana gelen patlamanın şok dalgası, Dünya’nın atmosferine çarparak atmosferik yoğunluğu etkiledi. Bu nedenle SpaceX, gönderilen 49 uydunun yaklaşık 40 adedinin anında irtifa kaybetmesine ve yanmasına neden olacağını açıkladı.

SpaceX, tüm Starlink misyonlarında olduğu üzere, Perşembe günkü 49 uydunun da yaklaşık 210 km yükseklikte konuşlandırıldığını belirtti. Bu birinci düşük yörünge, bir Starlink uydusu şayet gerektiği üzere çalışmazsa, süratle yörüngesinden çıkıp Dünya atmosferinde yanarak uzay çöplüğü haline gelmemesini sağlıyor.

Cuma günü gerçekleşen jeomanyetik fırtına atmosferin ısınmasına neden oldu. Bu nedenle uyduların konuşlandırıldığı yükseklikte atmosfer yoğunluğu arttı. Bu da Starlink uydularının denetimsiz bir halde Dünya atmosferine girmesine ve yanarak yok olmasına sebep olacak.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: