Anasayfa / Genel / Görüş: ABD’de istihdam yaratan savunma harcamalarını destekliyor musunuz? O halde Ukrayna önemlidir.

Görüş: ABD’de istihdam yaratan savunma harcamalarını destekliyor musunuz? O halde Ukrayna önemlidir.

Ukrayna’ya yardım etmek Amerikalı işçilere yardım eder.

Bazen konuların Washington’daki çerçevelenme şekli ters görünebilir. Rusya’ya karşı mücadelesinde Ukrayna’ya askeri yardım sağlanması konusundaki tartışmayı ele alalım.

Reuters/Ipsos’un yakın tarihli bir anketine göre, her iki partiden Amerikalılar arasında Ukrayna’ya verilen destek düşüyor. Ankete yanıt verenlerin yüzde 41’inin Washington’un “silah sağlaması gerektiği” ifadesine katıldığı, yüzde 35’inin ise buna katılmadığı belirtildi. Ankete göre geri kalanlar emin değil.

Bu acil bir konudur. Senato Cumhuriyetçileri Çarşamba günü Ukrayna ve İsrail’e yönelik 110 milyar dolarlık savaş zamanı finansman paketinin avansını engelledi. Bu, Beyaz Saray’ın bu hafta başında Ukrayna için yeni bir yardım turuna ihtiyaç olduğu ve zamanın azaldığı yönündeki uyarısının ardından geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Ofisi Direktörü Shalanda Young, “Açık olmak istiyorum: Kongre eylemi olmazsa, yıl sonuna kadar Ukrayna’ya daha fazla silah ve teçhizat tedarik edecek ve ABD askeri stoklarından teçhizat sağlayacak kaynaklarımız tükenecek” dedi. Yönetim ve Bütçe, kongre liderlerine yazdığı bir mektupta yazdı.

“Bu anı karşılayacak sihirli bir finansman kaynağı yok. Paramız bitti ve neredeyse zamanımız da kalmadı” diye ekledi.

Okumak: Ukrayna yardımı Senato’da azalırken Biden sınır güvenliği konusunda anlaşma yapmaya istekli olduğunun sinyalini verdi

Daha fazla: Senato Cumhuriyetçileri Ukrayna ve İsrail yardımının ilerlemesini engelliyor, sınır politikasında değişiklik talep ediyor

Ancak bu sorunu görmenin başka bir yolu daha var. Peki ya anketörler şunu sorsaydı: “Amerika’nın sanayi tabanını desteklemek için federal harcamaları destekliyor musunuz?” Veya: “Amerikan üretimini destekleyen federal harcamaları onaylıyor musunuz yoksa onaylamıyor musunuz?” Veya: “Eyaletinizdeki istihdamı destekleyecek savunma harcamalarını onaylıyor musunuz?”

Bu tür sorulara verilecek yanıtları merak ediyorum. Aynı şey Ukrayna’ya ek yardıma karşı çıkan Demokratlar ve Cumhuriyetçiler için de geçerli.

Bu sorular konuyla alakalı çünkü “Ukrayna’yı desteklemek” sözünü duyduğumuzda bu aynı zamanda Amerikan imalat işlerini, özellikle de savunma işlerini desteklemek anlamına da geliyor.

Amerika’nın savunma işlerini destekleyen Ukrayna harcamalarından bazı örnekler:

HIMARS roketleri (Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemlerinin kısaltması), mühimmat depoları, köprüler ve komuta ve kontrol altyapısı da dahil olmak üzere sayısız Rus hedefini vurdu; bu, Moskova’nın savaş kabiliyetini büyük ölçüde bozdu. Lockheed Martin LMT,
+%0,71
HIMARS şasisini ve fırlatıcı bileşenlerini Camden, Ark’taki bir tesiste üretiyor.

Patriot hava savunma sistemleri Rus füzelerini düşürerek sayısız Ukraynalının hayatını kurtardı. Rusya’nın Şubat 2022’deki işgalinin ilk gününden itibaren hastaneler, okullar ve apartmanlar dahil sivil hedeflere saldırmaktan kaçınmayacağını gösterdiği göz önüne alındığında bu çok önemli. Patriot sistemleri RTX Corp. (eski adıyla Raytheon Technology Corp.) RTX tarafından yapılmıştır,
+%0,02
Arizona’daki bir fabrikada.

FMC Corp FMC tarafından geliştirilen Bradley Savaş Aracı,
+%2,66.
Philadelphia merkezli bir kimya şirketi olan ve yakınlardaki York, Pa.’da BAE Systems Land & Armaments BA tarafından üretilen,
-%0,48.

Ukrayna-Rusya savaşında kullanılan tüm yüksek teknolojili silahlar arasında, eski moda topçuların da büyük bir rol oynadığını belirtmekte fayda var. Bu bağlamda, çatışma ABD’nin bariz bir zayıflığını ortaya çıkardı: ulusal bir acil durum halinde yeterli top mermisi üretememe.

Bu amaçla, ABD genelindeki tesislerde üretim artırılıyor. Askeri web sitesi Task and Purpose’a göre ABD Ordusu, Virginia ve Tennessee’de sahip olduğu fabrikaların üretim kapasitesini artırıyor. Kabuk gövdeleri Pennsylvania GD’deki General Dynamics Ordnance and Taktik Sistemleri tarafından üretiliyor.
+%0,42.
Son montaj Iowa’daki bir tesiste gerçekleştirilir.

Beyaz Saray, ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardımın 38 eyalette ekonomik aktiviteyi ve istihdamı artırdığını söylüyor. Koridorun her iki tarafındaki politikacılar da görmek istediklerini aşağıdaki grafikte görebilirler; bu grafik, Pensilvanya, Wisconsin ve Arizona gibi seçimlerin hareketli eyaletlerinde ve aynı zamanda koyu kırmızı eyaletler olan Arkansas, Mississippi ve Batı Virginia’da artan savunma harcamalarını göstermektedir. bunların hepsinin 2024’te Cumhuriyetçi başkan adayını desteklemesi garanti.

Kaynak: Beyaz Saray

Tehlikelerin çoğaldığı bir dünyada ABD savunmaya daha fazla harcama yapmamayı göze alabilir mi?

Günümüzde Amerikalıların karşı karşıya olduğu küresel zorluklar, ABD’nin 1930’larda karşılaştığı şeyleri hatırlatıyor. Birinci Dünya Savaşı bir nesil önce bitmişti, Amerika “Kükreyen 20’ler” boyunca partilere ayrılmıştı ve biz de gardımızı indirmiştik. Takip eden on yılda Hitler iktidara geldi, Almanya yeniden silahlandı ve Japonya Asya’da savaşa girdi. On yılın sonunda İkinci Dünya Savaşı başlamıştı.

Şimdi durum nedir? Hem Savunma Bakanı hem de Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü olarak görev yapan Robert Gates’in belirttiği gibi Dış politika: “ABD şu anda güvenliğine yönelik, onlarca yıldır, belki de şimdiye kadar olduğundan daha ciddi tehditlerle karşı karşıya. Daha önce hiç aynı anda dört müttefik düşmanla (Rusya, Çin, Kuzey Kore ve İran) karşı karşıya kalmamıştı; bu düşmanların kolektif nükleer cephaneliği birkaç yıl içinde kendisinin neredeyse iki katı büyüklüğünde olacaktı. Kore Savaşı’ndan bu yana Amerika Birleşik Devletleri hem Avrupa’da hem de Asya’da güçlü askeri rakiplerle mücadele etmek zorunda kalmadı. Ve yaşayan hiç kimse, bir düşmanın bugün Çin’in sahip olduğu kadar ekonomik, bilimsel, teknolojik ve askeri güce sahip olduğu bir zamanı hatırlamıyor.”

Bu ciddi analizi akılda tutarak, eleştirmenler savunmaya daha fazla harcama yapmaya gücümüzün yetip yetmeyeceğini sorabilirler. Tehlikelerin çoğaldığı bir dünyada belki de daha iyi bir soru, bunu yapmamayı göze alıp alamayacağımızdır.

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılması ve iki yıl sonra Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla başlayan Soğuk Savaş sonrası dönem, uzun zaman önce sona erdi. Onun yerine kontrol altına alınması gereken büyüyen tehditler var. Başkan John F. Kennedy, suikasta kurban gitmeden üç saat önce, “Bir zamanlar yaşadığımız gibi yaşamak isteriz, ancak tarih buna izin vermeyecek” demişti.

Daha fazla: Bir şeyleri hayal etmiyorsunuz: ‘Her şey balonunun’ sonu dünyayı daha tehlikeli hale getirdi

Ayrıca şunu okuyun: ‘Putin’in kazanmasına izin veremeyiz’: Biden Kongre’ye Ukrayna yardımını onaylama çağrısında bulundu


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.