Anasayfa / Genel / Gökbilimcilerden detaylı simülasyon: Birinci galaksilerin doğuşu

Gökbilimcilerden detaylı simülasyon: Birinci galaksilerin doğuşu

Kozmosun nasıl yaratıldığı ve nasıl bu hale geldiği pek çok insanın en çok sorduğu sorular ortasında yer alıyor. Bunlar ayrıyeten, bilim insanlarının da üzerinde en çok düşündükleri ve araştırdıkları sorular. Son haberlere nazaran gökbilimciler, kozmosun erken kademelerini ve birinci galaksilerin doğuşunu simülasyon haline getirdi. İşte detaylar!

Bilim insanları en detaylı simülasyonu yarattı

Gökbilimcilerin yaptığı memleketler arası bir iş birliği, kozmosun erken evrelerinin ve birinci galaksilerin doğuşunun detaylı simülasyonunu oluşturdu. Simülasyon, MIT, Harvard Üniversitesi ve Max Planck Astrofizik Enstitüsü‘ndeki bilim insanları tarafından geliştirildi. MIT’nin açıklamasına nazaran, gökbilimciler, kainatın büyük patlamadan sonra nasıl ortaya çıktığına dair bir görüş geliştirdi.

Bu, ışığın kainata yayılmasına müsaade verdiği ve en eski galaksilerin oluştuğu devir olarak yer alıyor. Hardvard Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan müellif Raul Kannan hususla ilgili açıklama yaptı.

Birden fazla astronomun deney yapacak laboratuvarları yok. Uzay ve vakit ölçekleri çok büyük, bu yüzden deney yapabilmemizin tek yolu bilgisayarlarda.

Şu ana kadarki en detaylı simülasyonu yaratan takım, Büyük Patlama‘dan sonraki milyarlarca yılı aşan bu devrin nasıl olduğuna dair araştırma yaptı. Ekseriyetle bu periyoda ilişkin delilleri gözlemlemek zordur. Bununla birlikte, James Webb Uzay Teleskobu (JWST) üzere yeni teleskoplar epey yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, bu yeni teleskopların simülasyonlarıyla karşılaştırabilecekleri bilgileri toplayabileceğini umut ediyor. Yeniden Raul Kannan, “JWST üzere çevrimiçi hale gelen birçok teleskop, bu çağı incelemek için özel olarak tasarlandı. Simülasyonlarımız burada devreye giriyor. Bu periyodun gerçek müşahedelerini yorumlamamıza ve ne gördüğümüzü anlamamıza yardımcı olacaklar.” dedi.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: