Anasayfa / Genel / Gökbilimciler, yeni bir bebek gezegen keşfetti!

Gökbilimciler, yeni bir bebek gezegen keşfetti!

Kozmosta bizden öbür ömür olup olmadığı sorusu hala daha gizemini koruyor. Bu nedenle bilhassa güneş sistemimiz başta olmak üzere, galaksinin her bir köşesi araştırılıyor. Uzay araştırmaları da teknolojinin gelişmesiyle birlikte geçtiğimiz yıllarda büyük bir ivme yakaladı. Son olarak ise gökbilimciler, bugüne kadarki en genç gezegeni keşfetti.

Uzayda yapılan araştırmaların tamamı yalnızca yeni bir ömür formu yahut yaşanabilir ekosisteme sahip yerler keşfetmek için yapılmıyor. Bu tip bizlere gezegenimizin oluşum sürecini daha güzel anlayabilmemizi sağlayacak genç gezegenlerin keşifleri de hayli değer arz ediyor.

Bilinen en genç gezegen: 2M0437b

Gökbilimciler daha evvel de kimi genç gezegenler üzerinde çalışmalar kaydetti. Lakin hiç birisi bu kadar genç ve izlenmesi kolay değildi. CBS News‘ün yaptığı habere nazaran Hawaii Üniversitesi liderliğindeki bir grup, yalnızca bir kaç milyon yaşında olan ve literatüre en genç gezegenlerden biri olarak geçen 2M0437b‘yi Toros Bulutu içerisinde keşfetti. Sayılara aldanmamak gerekiyor. Zira bu gezegen şimdi daha bebek olarak tanımlanıyor.

Dünyamıza yaklaşık 400 ışık yılı uzaklıkta bulunan 2M0437b, epey büyük bir gezegen. Üstelik kendi yıldız sistemi içerisindeki güneşten de dünyamız ile güneş ortasında ki aradan neredeyse yüz kat daha uzak. Ekseriyetle kendi sisteminde bu kadar dışarıda kalan bir gezegen kızılötesi radyasyon yayamayacak kadar soğuk oluyor. Lakin 2M0437b yalnızca bir kaç milyon yaşında olduğu için hala sıcak kalmayı başarabilen az gök cisimlerinden.

Gezegenin lavlarla kaplı yüzey sıcaklığının yaklaşık olarak bin 500 Kelvin (bin 227 santigrat derece yahut iki bin 240 Fahrenheit) olduğu varsayım ediliyor. Bu sayede 417 ışık yılı uzaklıkta olduğu halde gökbilimciler tarafından yaydığı kızılötesi ışık 2018 yılında fark edildi. Hawaii‘de bulunan Subaru teleskopu sayesinde bu keşfi yapan grup, W. M. Keck gözlemevini kullanarak yakın kızılötesi müşahedelerini gerçekleştirdi.

Austin‘deki Texas Üniversitesi‘nde vazife alan gökbilimci Adam Kraus bahisle ilgili şu açıklamayı yaptı:

Keck Gözlemevi’nden elde edilen kusursuz datalar, soluk duran komşumuzun hiç de o denli olmadığını, yıldızıyla birlikte uzayda hareket ettiğini ve bu ne denenle gerçek bir arkadaş olduğunu doğrulamamızı sağladı. Sonunda, yıldızın etrafındaki yörünge hareketini bile ölçebiliriz.

Bebek gezegen 2M0437b, Hubble Uzay Teleskobu için adaylar ortasında

Gezegenin keşfini ve incelemelerini yapan takım, Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak yapılacak müşahedeler için bu yıldız sisteminin kusursuz bir aday olacağına inanıyor. Bugüne kadar pek çok yıldız sistemi ve içlerindeki gezegen ve uydular özel geliştirmelere sahip gözlemevleri tarafından incelendi. Zira bu yıldızlardan gelen ışık, dünyamızın atmosferine girerken çarpıtma tesiri yüzünden bozuluyor ve istenilen manzarayı almak olağan gözlemevleri için mümkün olmuyor.

Hubble sayesinde tüm bu mahzurların önüne geçilebilir. Şayet aday olarak kabul edilirse, yıldızın ve gezegenin yaşı başta olmak üzere kütlesi, çekim gücü, atmosferindeki kimyasal izler bile tespit edilebilir. Bu da 2M0437b‘nin nasıl oluştuğunu anlamamızı münasebetiyle kendi gezegenimiz hakkında daha çok fikir sahibi olmamızı sağlayabilir. Hawaii Üniversitesi gökbilimcilerinden Michael Liu şu açıklamayı yaptı:

Hepimiz geleceğin teknolojileri ve teleskoplarıyla bu tıp gezegenlerin daha detaylı araştırmalarını ve bu çeşit keşifleri dört gözle bekliyoruz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Yeni S-400 alımı iddiası borsayı hareketlendirdi, yalanlama geldi

Borsa İstanbul’bile S-400 anlaşmasına üzerine iddialarla hareketlilik arttı. Rus askeri iş birliği kurumunun yöneticisi Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: