Anasayfa / Genel / Gökbilimciler birinci defa farklı bir galakside gezegen gördü!

Gökbilimciler birinci defa farklı bir galakside gezegen gördü!

NASA‘nın Chandra X-ray Gözlemevi‘ni kullanan gökbilimciler diğer bir galakside bir gezegenin birinci belirtilerini keşfetti. Takım, 28 milyon ışık yılı uzaklıkta Messier 51 galaksisindeki yıldızın önünden geçen bir gök cismi gördü. Bunun da X-ışını parlaklığındaki düşüşlerini fark ettiler.

Samanyolu‘nda yer alan tüm ötegezegenler dünyadan 3.000 ışık yılı uzaklıkta değiller. Bu noktada şayet gök cismi onay alırsa bir uzaklık rekoru da kırılmış oluyor. Yıldızlar ortasında gerçekleşen bu olay başarıyı mümkün hale getirdi.

Gökbilimcilerin bulduğu gezegen Satürn boyutunda

Gezegenin kendisinin Satürn kadar büyük olduğuna dair bir inanış mevcut. Yeniden de bir kara delik ya da nötron yıldızının iki katı uzaklıkta yörüngede dolanacağı kanısı hakim. Bilim insanları Messier 51‘de kaydettikleri olayla bir tutarlılık bulamadıkları için karartmanın gaz bulutlarından kaynaklandığına inanmadı.

Bilim insanları tarafından yaşanan en büyük zorluk bu noktada bilgileri doğrulamak oluyor. Gezegenin geniş yörüngesi yaklaşık 70 yıl boyunca öbür bir geçişi dışlayabiliyor. Bu noktada gökbilimcilerin ne vakit bakmaları gerektiği tam olarak muhakkak olmuyor.

Doğrulanırsa bilim insanları için kıymetli bir keşif olacak

Bu gezegen adayının üç saatlik geçişi pek bir bilgi sağlamadı. Yeniden de yaşayan yıldızın patlamadığını ve gezegeni radyasyonla yıkamadığı ortaya çıktı. Bu noktada rastgele bir doğrulama gelirse, bilim insanları için epeyce kıymetli bir keşif gerçekleşmiş oluyor. Öteki galaksilerde gezegenlerin olduğuna dair bir inanış var. Fakat elde bir delilin olması hayli fayda sağlıyor.

Sizler gökbilimcilerin keşfettiği gök cismi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: