Anasayfa / Genel / Girişimcilikte Hedefe Ulaşma Yolları

Girişimcilikte Hedefe Ulaşma Yolları

Hedefe ilerleyin

Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemenin yanında iş hedeflerinizi de belirlemeniz önemlidir. Kendi işini kurmak bazıları için istedikleri şeyi istedikleri zaman yapabilme özgürlüğüdür. Diğerleri içinde finansal güvenlik.

Hedefleri belirlemek kendinize uygun işi seçme sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hedeflerinizi belirlerken şu unsurları göz önünde bulundurun;

Netlik: Hedefiniz net ise başarma şansınız yüksektir. “Sermaye yaratmak” net bir hedef değildir. “1 Temmuza kadar 10.000 YTL sermaye yaratmak” net bir hedeftir.

İyimserlik: Hedeflerinizi belirlerken pozitif olun. “Faturaları ödeyebilmek” ilham veren bir hedef değildir. “Finansal güvenliği sağlamak” hedefinizin daha olumlu bir ifadesidir ve size hedefi gerçekleştirmek için gereken ilhamı verir.

Gerçekçilik: “Ayda 100.000 YTL kazanmayı hedef yaparsanız ve bunu ancak bir yılda kazanırsanız bu hedef gerçekçi olmaz. Küçük adımlarla başlayın ve aylık gelir hedefinizi %25 artırarak gidin. İlk hedefinizi gerçekleştirdiğinizde daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Kısa ve uzun vade: Kısa vadeli hedeflere bir hafta ile bir yıl içinde ulaşabilirsiniz. Uzun vadeli hedefler genelde beş, on yıl gibi süreler için belirlenir. Uzun vadeli hedefler genelde kısa vadeli hedeflerden yüksektir.

Bu hedeflerin belirlenmesine etki eden birçok faktör vardır. Bunlar:

Gelir: Çoğu girişimci finansal güvenlik sağlamak için kendi işini açar. İlk yılınızda ve takip eden yıllarda ne kadar para kazanmayı hedeflediğinizi düşünün.

Hayat tarzı: Seyahat, çalışma saatleri, kişisel varlıkların yatırım için kullanılması ve coğrafi konum gibi hususları kapsamaktadır. Çok seyahat etmeye ya da taşınmaya hazır mısınız? Ne kadar uzun çalışabilirsiniz? Hangi varlıklarınızı riske atabilirsiniz?

İş türü: İş türüne göre hedeflerinizi belirlerken “dışarıda mı, bir ofiste mi, bilgisayarla mı, telefonla mı, insanlarla mı çocuklarla mı, vb. çalışmayı seversiniz?” benzeri soruların cevabını vermek zorundasınız.

Ego tatmini: İnsanlar kendi egolarını tatmin etmek için iş yeri açarlar. Kendi işinin sahibi olmak ego tatmini sağlar. Egonuzu tatmin etmenizin sizin için ne kadar önemli olduğuna karar verin.

Kendinizle ilgili değerlendirme yaparken ve hedeflerinizi belirlerken dürüst olmak ana kuraldır. Kendi işinizi açarken güçlü ve zayıf yönlerinizi, sevdiğiniz ve hoşlanmadığınız şeyleri ve hedeflerinizi bilmek kendinize güveninizi artırır ve başarılı olma şansınızı artırır.


İlginizi Çekebilir

İkinci el otoda satış azaldı, fiyatlar yine düşmedi

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari vasıta pazarında, satışlar temmuz ayında tek önceki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: