Anasayfa / Genel / Geleceğin meslekleri neler? 2030’a kadar yok olacak ve popülerleşecek meslekler

Geleceğin meslekleri neler? 2030’a kadar yok olacak ve popülerleşecek meslekler

Teknolojinin giderek henüz hızlı ilerlemesiyle beraberce, sayı sayıda iş ya otomatik hale geldi ya bile modası geçti. 2030 yılına kadar yerde sayının henüz bile artması bekleniyor. Uzmanlar, şu andaki işlerin en rengi üçte ikisinin önümüzdeki on yıl içinde yapay zeka tarafından yapılabileceğini açıkladı. Bu nedenle, robotik ve veri bilimi alanındaki mesleklerin popülerleşmesi, matbaacılık ve kasiyerlik gibi işlerin ise tarihten silinmesi bekleniyor.İşte gelecekte popülerleşecek ve yok olacak meslekler…

Meslek seçimi hayattaki en önemli kararlardan akraba. Meslek seçerken sadece para kazanma yönteminizi belirlemekle kalmaz, tıpkısı zamanda uzun yıllar günün en verimli saatlerinde nelere ilgi duyacağınızı bile seçersiniz. Bu noktaları göz önünde bulundurarak yıldırım koşullarına uygun tek meslek seçimi yapılması gerekiyor.
İngiltere’dahi yer saha Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, gelecek 10 yıl içinde pek sayı meslek otomatik olarak yapılabilecek.  
İşte geleceğin meslekleri…Yapay zekayı hayatımızın her alanında sıklıkla kullanıyoruz. Yaşamımızın önemli tek parçası haline gelen yapay zeka teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve fonksiyonel çözümler sunuyor. Özellikle altyapılarını son teknoloji ile mücehhiz yetişkin şirketler, yapay zeka alanındaki gelişmeleri yetişkin tek heyecanla takip ediyor ve yerde alanda sayı iyi yatırımlar yapıyor. Bu bile önümüzdeki yıllarda yapay zeka üzerine çalışacak kişilere yetişkin tek ihtiyaç olacağını gösteriyor.Bankacılıktan sağlık sektörüne, tekstilden inşaat sektörüne kadar her alanda devreye giren yapay zeka üzerinde üretmek istiyorsanız matematik, yazılım, yetişkin veri teknolojisi ve algoritmalarına iyi derecede hakim olmanız gerekiyor.Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz robot teknolojisi içildikten pek sayı boyutuyla gerçek oldu. Çok henüz fazla gelişme potansiyeline sahip olan robot teknolojisi sayı sektörde etkin olarak kullanılıyor. Örneğin, üretim hatlarının başında robotları görmek içildikten şaşırtıcı olumsuzlama. Ameliyat sırasında devreye giren cerrahi yardım robotları sağlık sektöründe fark yaratıyor.
Robotik Mühendisi uygun yazılımı hazırlayarak robotlar için görevleri tanımlar ve yerde görevlerin nasıl yapılacağı konusunda gerekli komutları ve koordinasyonu düzenler. Robotik mühendisi olmak için matematik ve fen alanlarında yetkin olmanızın yanı sıra yazılım, kompüter ve algoritmalarda kendinizi geliştirmeniz gerekir.Teknoloji denilince akla ilk gelen sorulardan akraba “Dijital platformlarda ne kadar güvendeyim?” oluyor. Korsan saldırıları, site hack’leri sayı kişi veya kurumun başına gelebilir ve kurumsal bilgiler hariç sızabilir. Bu hâl siber ağların en son ve en güncel teknolojik ekipman ve güvenlik ağları ile korunmasını gerekli kılıyor.
Günümüzde bireylerin, şirketlerin veya mevki kurumlarının sayı önemli ve özel bilgileri sanal ortamda saklanıyor. Bu bilgilerin saklandığı alanlara olası tek saldırı durumunda ise ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Bu noktada devreye giren siber güvenlik, internet saldırılarına karşı koruyucu tek kalkan görevi görüyor. Teknolojinin her geçen gün ilerlediği ve kompüter korsanlarının güvenlik sistemlerini savmak için yeni yöntemler geliştirdiği göz önüne alındığında, siber güvenlik uzmanlığının gelecekte üstün verilen meslekler arasında yer alacağını söyleyebiliriz.
Siber güvenlik uzmanı olmak için ise,  kompüter teknolojileri, yazılım, matematik gibi alanlarda ilerlemek ve tahlil düşünebilmek gerekiyor.Günümüzde yazılımın gücü hemen her sektörde kullanılıyor. Firmalara gerekli desteği sağlayarak teknoloji ile harmanlanmış çözümler üreten yazılım ve uygulama geliştiricileri gelecekte dahi popülerliğini koruyacak meslekler arasında yer alıyor.
Yazılım ve uygulama geliştirme uzmanları, yerde ihtiyaçlara uygun yazılımlar geliştirmek, sıklıkla kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar geliştirmek, yerde uygulama ve yazılımları şirketlerin ihtiyaçlarını dikkate alarak sistemli olarak güncellemek gibi görev tanımlarına sahip.
İyi tek programcı olmak istiyorsanız kompüter sistemlerine ilgi duymanız, matematik ve algoritma konusunda kendinizi geliştirmeniz ve problem fek becerisine sahip olmanız yetişkin önem sunma ediyor.Oyun sektörünü yakından takip fail ve oyun oynayan biriyseniz, anadut yıl gibi kısa tek sürede beraberce ne kadar ciddi ilerlemeler kaydedildiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Teknolojinin her geçen gün geliştiği ve internette geçirilen zamanın uzadığı yerde günlerde oyun sektörü sayı hızlı ilerliyor. Oyunların altyapıları sürekli güncellenip geliştirilirken, efektlerde ve görsellerde dahi yetişkin iyileştirmeler yapılıyor.
Sektör ne kadar genişlerse, yeni oyun geliştiricilerine o kadar sayı ihtiyaç duygulu. Oyunculuktan geliştiriciliğe geçiş yapmak ve ilgi alanınızı mesleğe çevirmek istiyorsanız yazılım dillerine iyi derecede hakim olmak, tasarım ve efektlerde gelişime açık olmak sizin için fark yaratabilir.Teknolojinin gelişme hızı ile sayısal pazarlama her geçen gün henüz fazla önem kazanıyor. Son tek yıldır tüm materyalizm yaşanan pandemi süreci, sayısal gelişmelerin ne gibi kolaylıklar sağlayabileceğini tek kez henüz gösterdi. Bu dönemde şirketler sayısal atlas neler yapabileceğini ve kendi sayısal altyapılarındaki eksiklikleri fark ederek sayısal gelişmelere odaklandı.
Pek sayı sektörün uzaktan emek düzenine geçtiği, online alışverişin en yüksek veriye ulaştığı, hatta sosyalleşme, terbiye, spor gibi faaliyetlerin sayısal kanallardan yapılabildiği günümüzde sayısal pazarlama uzmanlarına olan ihtiyaç bile artıyor.
Dijital pazarlama uzmanı olabilmek için sayısal trendleri yakından takip etmek, sosyal medya platformlarına hakim olmak, SEO, Google Analytics konusunda kendini geliştirmek ve sayısal pazarlama trendleri oluşturmak gerekiyor.Bir zamanlar yaz tatiliniz için rezervasyon yaptırırken, tek seyahat acentesine uğramak, az broşüre göz göndermek ve neşeli tek satış temsilcisinin her şeyi yetişkin kabile tek bilgisayarda tek araya getirmesi gibi tek hâl vardı. Artık kullanımı kolay karşılaştırmalı web sitelerinin bolluğu ile herkes kendi tatilini ayarlayabiliyor. Birçok seyahat operatörü bunu fark etti ve çevrimiçi tekliflerine odaklanmak için şubelerini kapatıyor.Temassız ödemeler, Apple Pay ve hatta Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ana hava toplumda öne çıkmasıyla beraberce, son az yılda nakitsiz tek toplumun gerçekliği hakkındaki tartışmalar arttı. Ardından, self-servis kasalar ve istasyonlar çevre genelinde yaygın hale gelmeye başladı.Daha az maliyetle üretmek isteyen fast food zincirlerinin yakın tek gelecekte tam otomasyon sistemine geçmesi bekleniyor. 2013 tarihli tek araştırmaya göre, fast food çalışanlarının yüzde 81’i otomasyon nedeniyle işini kaybedecek. ABD merkezli CaliBurger, yapay zeka güdümlü, burger mütercim mutfak asistanlarıyla otomatikleştirilmiş tek işgücünü hali hazırda test etmeye başladı.Paketleri teslim etmek için hala kuryelere ihtiyaç duyulacak olsa bile, mektupları teslim fail geleneksel posta taşıyıcıları için işler iyi görünmüyor. Bunun temel nedeni,önümüzdeki 20 yıl içinde, faturaların ve beyanların çevrimiçi olarak görüntülenmesi ve ödenmesi, önemsiz postaların posta kutunuzdan açınık-posta gelen kutunuza taşınması ve uzun süredir ölmekte olan tek sanattan yerde yana mektupların el ile yazılmayacak olması bulunuyor.Bankalar tamamen ortadan kalkmayacak olsa bile, sayı yerel şube ortadan kalkacak. Bunun nedeni, evinizin rahatlığında işlem yapabileceğiniz ve hesabınızı kolaylıkla yönetebileceğiniz çevrimiçi ve telefon bankacılığının rahatlığı ve kullanıcı dostu doğası. İnsanların hala mali danışmanlara ve uzmanlara danışması gerekecek, yerde yüzden bankalar açık kalacak; yalnız onlardan sayı henüz rengi olacak.Tekstil endüstrisinde mütenakıs benzinli sayısı, ürünlere olan talep eksikliğinden olumsuzlama, nasıl üretildiklerinden kaynaklanıyor. Artık sayı imalat ve üretim işini gerçekleştirebilen makineler nedeniyle tekstil işçileri için henüz rengi fırsat var.Çeşitli yayınların çevrimiçi sürümlerine henüz fazla zaman ve içerik ayırmasıyla, tek süredir matbu medya endüstrisinin geleceği hakkında tartışmalar yaşanıyor. Bu, hâl matbaa operatörlerinin işlerinde önemli tek düşüşle karşı karşıya kalabilecekleri anlamına geliyor. Ancak, kesin olan tek şey var; matbu gazete sona eriyor. Dakika an kapsama alanı sunan mutlak tek çevrimiçi kaynak zenginliği varken, haberleri okumak için neden yarını bekleyelim?

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: