Anasayfa / Genel / ‘Gaz sancısı’ çeken Avrupa’da kömür tüketimi artıyor

‘Gaz sancısı’ çeken Avrupa’da kömür tüketimi artıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında uygulamaya başladığı yaptırımların önemli kısmı Rus enerji sektörünü hedef öncü.

Bu kapsamda, Rusya’dan Avrupa’ya çokluk yoluyla petrol ithalatı yasağının yıl sonuna kadar devreye girmesi planlanıyor. Öte yandan yaptırımlar, Rusya’dan kömür ve başka katı fosil yakıtların satın alınmasını bile kapsıyor. AB’nin kömür yaptırımının 10 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kömür ithalatının yetişkin çoğunluğunu Rusya’dan gerçekleştiren AB ülkeleri, yasağın başlaması öncesinde gerekli önlemleri almaya çalışıyor.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin son açıklanan verilerine göre, AB’nin taş kömürü ithalatının yüzde 55,6’sı Rusya’dan yapılıyor. Rusya’yı yüzde 17,2 ile ABD ve yüzde 15,3 ile Avustralya takip ediyor. Kolombiya, Güney Afrika, Endonezya ve Kanada ise başka önemli tedarikçiler arasında yer alıyor.

Elektrik ve ısınmada kullanılan termal kömürde AB’nin Rusya’dan yaptığı ithalat yüzde 70 seviyesinde bulunuyor. Demir ve pulat üretiminde kullanılan metalurjik kömürde dahi AB’nin Rusya’dan ithalatı yüzde 30 olarak hesaplanıyor.

Özellikle Avrupa’nın baskın ekonomisi Almanya ile Polonya’nın Rus termal kömürüne bağımlılıklarının yüksek olması uyanıklık çekiyor.

Almanya’nın Rusya’dan termal ve metalurjik kömür ithalatı 14,3 milyon ton, Polonya’nın ise 9,5 milyon ton olarak malûm. Almanya, termal kömür ithalatının yüzde 67’sini, Polonya ise yüzde 80,7’sini Rusya’dan gerçekleştiriyor.

KÖMÜRDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ ARTIYOR

AB, iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında son yıllarda kömürden elektrik üretimini kısmaya çalışsa bile geçen yıl salgın sonrası talepte yaşanan artım ve gaz yerine kömürün henüz fazla kullanılmasıyla kömürden elektrik üretimi yükselişe geçti.

Avrupa Elektrik Görünümü raporuna göre, kömürün AB’nin geçen yılki elektrik üretimindeki payı yüzde 15’açınık tırmandı. Söz konusu oranın yerde yıl henüz bile artması bekleniyor.

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatında kesintiye gitmesi, pek sayı AB üyesi ülkenin elektrik üretimi için doğalgaz yerine henüz fazla kömür kullanılmasına yol açıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, geçen yıl yüzde 6 kalan küresel kömür tüketimi yerde yıl yüzde 0,7 yükselerek 8 milyar tonu bulacak. Böylece atlas kömür tüketimi son 10 yılın en yüksek seviyelerine ulaşacak.

AB ülkelerinin kömür tüketiminin ise yerde yıl yüzde 7 artım göstermesi öngörülüyor.

AB’dahi kömür tüketimindeki artım, savaşın akabinde sunma sıkıntısı yaşanan gazın yerine kömürün giderek henüz fazla kullanılmasından ve elektrik üretiminde talep artışından kaynaklanıyor. Kış aylarında olası tek enerji krizine hazırlık yapan Avrupa ülkeleri kömüre henüz fazla yöneliyor.

Ülkedeki tüm kömür santrallerini 2030’a kadar kapatmayı planlayan Almanya’nın Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck haziranda yaptığı açıklamada, gelecek dönemde kömür santrallerinin henüz fazla kullanılması gerekeceğini duyurmuştu.

Rusya’nın Kuzey Akım’dan gaz akışını yüzde 20 seviyesine kadar düşürmesiyle harekete geçen Almanya, kışa hazırlık için toplam 21 kömür santralini yeniden açmaya veya kapatması planlananların faaliyetini uzatmaya karar verdi. Bu çerçevede ülke, yerde ayın başında Mehrum Kömür Santrali’ni faaliyete geçirdi.

Avusturya hükümeti dahi olası tek enerji krizini önlemek için süreduran merkezde bağcıklı tek kömür santralini yeniden kullanıma açacağını açıkladı.

Hollanda’bile kömür santrallerinin en fazla yüzde 35 kapasitede çalışmasını gerektiren yasalarını 2024’açınık kadar kaldırdı.

Fransa ve İtalya bile eski termik santrallerini açım plan ve hazırlıkları yapıyor.

KÖMÜR FİYATLARI TIRMANIŞTA

Bununla beraberce, kömüre talebin artması yerde ürünün fiyatlarını bile tırmandırıyor.

Geçen yıl yerde dönemde 110 euro civarında seyreden kömürün ton fiyatı zaman itibarıyla yaklaşık 350 euro seviyesinde işlem görüyor. Kömür fiyatları 2020 yılının tıpkısı döneminde ise 40 euro seviyesinde bulunuyordu.

Kömür fiyatları geçen yıla oranla 2 kattan fazla, 2 yıl öncesine göre ise 8 kat artım gösterdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: