Anasayfa / Genel / Gayrimenkul siteleri için GİB zorunluluğu: Yeni düzenleme neler getirecek?

Gayrimenkul siteleri için GİB zorunluluğu: Yeni düzenleme neler getirecek?

İnternet ortamında yayımlanan ilanlara yönelik Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen aranjman, Resmi Gazete’dahi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Vergiye uyum düzeyinin ve kayıt dışı ekonomi ile mücadelede etkinliğin artırılmasına hizmet etmek için hayata geçirilen aranjman kapsamında ilan sitelerinde yer saha taşınır ve taşınmazlara ilgili tüm bilgiler, 1 aylık periyotlarla Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilecek.

Özellikle gayrimenkul ilanlarını zapturapt altına alacağı tamlanan düzenlemeyle sahte ilan vererek emlak piyasasında spekülatif gayeli fiyat artışlarının engellenmesi, vergi kaçağının en organ indirilmesi, temelsiz ve spekülatif ilanların önüne geçilmesi ve piyasanın şeffaflaştırılması amaçlanıyor.

Düzenleme çerçevesinde gayrimenkul ilan portallarında yer saha malların sahiplerinin bilgileri, taşınır veya taşınmazın kaça satıldığı ve hesap numaraları gibi bilgiler ilan portallarına bildirilecek. Bu portallar vasıtasıyla bile bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilecek.

Sektör temsilcileri, yeni düzenlemeye ilişkin ağırlıklı bulundu.

“MÜKERRER İLANLAR ENGELLENECEK”

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan, bütçe kayıt dışı ekonomi ile mücadele çalışmalarını desteklediklerini söyledi.

Tebliğin sayı hızlı hazırlandığını ve yazım dilinin farklı yorumlar yapılmasına neden olduğunu savunan Özcan, istenen bilgilerin girilmesi noktasında sıkı tek murakabe olacağını, vatandaşların yerde sürece uyma konusunda sıkıntı yaşayabileceğini bildirdi.

Özcan, “Tebliğ, mükerrer ilanların engellenmesi ve yetki sözleşmesiz müşavirlik hizmeti verilmesinin önlenmesi gibi pozitif katkılar sunacak” dedi.

“İLAN SİTELERİ GÜVENLİK ALTYAPILARINI GÜÇLENDİRMELİ”

İsmail Özcan, yeni düzenlemeyle, tek ilandaki mülkün sahibine ilgili kredi hesap numarası ve kişisel verilerin istendiğini kaydederek, şu konuya dikkati çekti:

“Bu bilgileri iletecek ilan sitelerinin ciddi tek veri güvenliği altyapısı kurması ve devletimizin dahi ilan sitelerinin söz konusu güvenlik altyapılarını sistemli kontrol etmesi gerekiyor. İlgili kurumlara verilecek bilgiler arasında satış ve kiralama bedeli ve aracılara ödenecek hizmet bedellerinin tahsilat bilgileri gibi bilgiler yer aldığından, kendileri dahi birer ticari kuruluş olan ilan sitelerinin sayı gerçek ve tüzel kişiye ilgili ticari sır niteliğindeki yerde tür bilgilere sahip olma akıllandırma oluşacaktır. Bu konuda bile türlü endişeler var.”

Özcan, yerde bilgileri vermek istemeyen mülk sahiplerinin afiş yoluyla ya bile semtteki emlak müşavirleri vasıtasıyla ilan girişsiz satış veya kiralama işlemi yapabileceğini, yerde nedenle dahi eski tarz emlak pazarlama süreçlerine dönülebileceğini savundu.

“ASILSIZ VE SAHTE İLANLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise ilan sitelerinde bugüne kadar sayı fazla yanlış yapıldığını belirterek, “İlk günden festekiz kimlik bilgilerinin alınmasını istiyorduk. Bu ilanların mutlaka zapturapt altına alınması gerekiyordu. Çok sayıda gerçek olmayan ve temelsiz ilan vardı. Emlakçı olmadığı halde emlakçı gibi ya bile ev sahibi olmadığı halde ev sahibi gibi ilan verenler vardı” niteleyerek konuştu.

Son yapılan düzenlemeyle bunların önüne geçilebileceğini dile getiren Aşa, yalnız düzenlemede mali konuların henüz sayı ön planda olduğunu söyledi.

Aşa, kayıtsız emlakçılardan herkesin şikayetçi olduğunu kaydederek, “Bu sitelerde temelsiz ilanların artması, sahte ilan yoluyla kapora dolandırıcılığı yapılması gibi sıkıntılar artmıştı. O açıdan aranjman isabetli oldu. Ancak aranjman sayı ani oldu. Biraz henüz sektörle istişare halinde ve kademeli olarak yerde sisteme geçilebilirdi” açıklamasında bulundu.

“TAPU HARCI DÜŞÜRÜLÜRSE GELİR 3’E KATLAR”

Nizameddin Aşa, yeni düzenlemeyle ilan fiyatı ile tapuda söyleme rakamları arasındaki makasın daralacağını ve sonunda vergi kaybının azalacağını belirterek, şu ağırlıklı bulundu:

“Bundan önceki az beyanlar için tek affetme getirilmesi gerekiyor. Bir defaya mahsus söyleme affı getirilirse ve vatandaşlar malının değerini güncellerse o bölgedeki satışlar için tek emsal olur ve az beyanın önüne geçilebilir.

Şu anda satışların sayı yetişkin kısmı az beyanla gerçekleştiriliyor. Bunun için tapu harcının düşürülmesi gerekiyor. Şu anda alcu ve satıcıdan yüzde 2’şer alınıyor. Toplam yüzde 4 tapu harcı alınıyor. Bunu bile alcu ödüyor genellikle. Bu rakam yüzde 50 düşürülürse tapu harcı geliri 3’açınık katlar.”

Aşa, “Mali kayıpların önlenmesi, sahte ve temelsiz ilanların önüne geçilmesi için yerde aranjman önemli. Ancak bahsettiğim gibi bize göre hedefe tam ulaşılması için tapu harcının düşürülmesi ve söyleme affının getirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“PİYASAYI YUKARI ÇEKMEK İÇİN YAYIMLANAN İLANLARI ENGELLER”

Emlakjet Genel Müdürü Tolga İdikat bile sahte ilanlarla ilgili bugüne kadar yaşanan olumsuzluklardan bahsederek şu açıklamalarda bulundu:

“Piyasada fiyatları yukarı benzemek için yerde tip ilanlar yayımlanıyor. Gayrimenkul satış rakamları zaten biraz emsale göre gidiyor. Bölgedeki fiyatları gören mal sahipleri fiyatları artırıyor ve yapay tek enflasyon oluşuyor. Bu nedenle böyle tek karar münfail olabilir. Kayıt dışı ekonomiyi engelleyerek vergi kaybının minimuma indirilmesi dahi hedefler arasında.

Uygulama kapsamında ilan siteleri, içildikten Gelir İdaresi’nin Bilgi Transfer Sistemi’ne ilan sahibinin kimlik bilgileri, onu yayımlayan emlak firmasının kimlik bilgileri, ticaretle ilgili bilgileri, ilgili taşınmaz adresin ve herhangi tek ilan yayından kalktığında neden kalktığıyla ilgili bilgileri aylık olarak sistemli verecek.”

“BİR GÜNDE SİLİNEN İLAN SAYISI 8 BİNİ BULDU”

Tolga İdikat, verilerin şeffaf olmamasının uygulamada sıkıntılar doğurabileceğini kaydederek, “Bir gayrimenkulün il rayici farklı, tapuda değeri farklı, listelenen değeri farklı. Bu hâl uygulamanın önünde engel teşkil edebilir” niteleyerek konuştu.

Her ne kadar murakabe zor olsa bile uygulamanın önemli katkılar sunacağını dile getiren İdikat, “Normalde her gün 3 bine yakın ilan siteden kalkardı. Kararın Resmi Gazete’dahi yayımlandığı ilk gün 7 1000 500, ikinci gün ise 8 1000 ilan silindi. Demek ki tek grup tedirgin oldu ve aranjman ilk aşamada amacına ulaşmış oldu” ifadelerini kullandı.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: