Anasayfa / Genel / Fosil yakıtlara destek, iklim taahhütlerine rağmen iki katına çıktı

Fosil yakıtlara destek, iklim taahhütlerine rağmen iki katına çıktı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Uluslararası Enerji Ajansı verilerinden derlenen bilgilere göre, özellikle yetişkin ekonomilerde kömür, petrol, doğalgaz üretimi ve tüketimine sağlanan dayanak miktarında ciddi artım yaşandı.

Bu artışta, salgın sonrası küresel ekonominin toparlanmasının akabinde enerji fiyatlarının yükselmesi etkili oldu. Petrolün varil fiyatı 2020’dahi ortalama 42,58 abd olarak hesaplanırken, geçen yıl 69,04 dolara yükseldi.

Dünyanın toplam enerji tedarikinin yüzde 85’ini oluşturan OECD ve G20 ülkelerinin dahi karışma olduğu 51 enerji üreticisi ve tüketicisi ülkenin fosil yakıtlara sağladığı sübvansiyon miktarı 2020’dahi 362,4 milyar abd seviyesindeydi.

Söz konusu dayanak miktarı 2021’dahi yaklaşık iki katına çıkarak 697,2 milyar abd oldu. Dünyadaki 51 yetişkin ekonominin fosil yakıtlara sağladığı toplam desteğin 302,7 milyar dolarını petrol ürünleri sektörü oluşturdu.

Bunu, 209,3 milyar dolarla elektrik, 166 milyar dolarla doğalgaz ve 19,2 milyar dolarla kömüre sağlanan sübvansiyonlar izledi.

HANGİ ÜLKELER VAR?

Fosil yakıtlara sağlanan desteğin artması, materyalizm giderek kalan iklim değişikliğiyle mücadele çabalarıyla tezat tek hâl oluşturuyor. Söz konusu 51 ülke arasında yer saha ve atlas en yetişkin 10 kömür ülkesi konumunda bağcıklı Çin, Hindistan, ABD, Japonya, Güney Kore, Güney Afrika, Endonezya, Rusya, Vietnam ve Avustralya’nın 2050’dahi net sıfır emisyona ulaşma taahhüdü bulunuyor.

Öte yandan, enerji krizi nedeniyle kalan fiyatlara tâbi olarak yerde yıl fosil yakıtlara sağlanan sübvansiyon miktarının henüz fazla olacağı öngörülüyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: