Anasayfa / Genel / Fizik kanunları sil baştan! Cihan yapay zekaya mı sahip?

Fizik kanunları sil baştan! Cihan yapay zekaya mı sahip?

Fizik maddeleri, Newton ile başlayan ve bugün çok daha karmaşık hale gelen büyük bir bilimsel birikimle günümüze geldi. Lakin buna rağmen bildiğimiz tüm fizik maddelerinin boşa gitme ihtimali var. Bilim insanlarının ortaya koyduğu yeni teoriye nazaran, cihanda geçerli olan fizik maddeleri değişime uğruyor.

Cihan yapay zekası ile yeni fizik maddeleri mı öğreniyor?

Her ne kadar insanlık bundan yüzyıl öncesine nazaran uzayla ilgili çok daha derin bilgilere sahip olsa da şimdi bildiklerimiz, okyanusta ki bir su damlasından fazla değil. İşte kainatın bu bilinmezliği, teoremlerin de çok daha farklı hale gelmesini sağlıyor. Buna nazaran yeni ortaya atılan bir teoriye nazaran kainatta geçerli fizik maddelerinin değişebileceği tabir ediliyor.

Bir küme fizikçi, kainatta geçerli bir algoritma olduğunu tez etti. Bu teoriye nazaran kozmosun vaktin kaidelerine ahenk sağladığı ve her devir cihanda farklı maddelerin geçerli olduğu düşünülüyor. Yani Newton fiziği dediğimiz temel fizik kanunlarının kainatın çok erken bir periyodunda geçerli olmuş olma ihtimali bile var.

Birçok fizikçiye nazaran cihan Big Bang yani büyük patlama ile oluştu

Fakat teoremin en farklı noktalarından biri ise cihanın ahenk sağlamanın yanında yeni maddeleri da öğrenme üzere kabiliyetleri olduğu argümanı. Velhasıl teoremi savunanlar cihan için bir çeşit yapay zeka argümanı ortaya attı. Şu an için teoremin bu kısmı makaleye dahil edilmedi. Barnard College of Columbia Üniversitesi‘nde Fizik ve Astronomi Profesörü olan Janna Levin yaptığı açıklamada:

“Eğer cihan muhakkak bir algoritma seti ile hesaplama yapabiliyorsa, o vakit tahminen de kendi kendine yeni kurallar öğreten kendi kendine öğrenen sistemlerinizin olduğu yapay zekada gördüğümüzün birebirini yapabilir. Ve kurallar derken, kozmolojide fizik maddelerini kastediyoruz.”

Bu açıklamaya bakılırsa, teoremi savunanlar neredeyse yapay zekaya misal bir cihan oluşumundan bahsediyor. Teoriye nazaran cihan, daima kendini geliştiren, yeni yasalar öğrenen ve kendini bu maddelere uyumlu hale getiren dev bir algoritmadan ibaret.

Şu an için insanlık kozmosta geçerli fizik maddelerine hakim değil. Kozmosun nasıl oluştuğu, büyümeye devam edip etmediği üzere temel sorular şimdi karşılık bulmadı. Bu teori ile bu temel sorulara yanıt bulunup bulunamayacağı ise merak konusu.

Teori şimdi bilimsel mecmualarda yayınlanmadı. Buna rağmen teoriyle ilgili birinci makale kaleme alındı. Teoriyi savunan bilim insanları ise bu makaleyi şimdi teori için bebek adımı olarak niteliyor. Kelam konusu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: