Anasayfa / Genel / Fiyatları suni olarak şişirenlere tolerans göstermeyeceğiz

Fiyatları suni olarak şişirenlere tolerans göstermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması’nda yüksek performanslarıyla öne kaynak şirketlerin ödüllendirildiği “Anadolu 500 Ödül Töreni”ne video konferans ile katıldı.

Türkiye’nin 800 milyar doları transandantal tek ekonomik büyüklüğe ulaşmasında ödül saha şirketlerin katkısının sayı yetişkin olduğunu tamlayan Nebati, üretimin Türkiye’nin 4 tek yanına yayılmış olmasının kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Nebati, hükümet olarak Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlayan, üreten, ihracat yapan, istihdam oluşturan herkesin önünü açmaya sürme ettiklerini dile getirerek “Üreticilerimize, ihracatçılarımıza ve girişimcilerimize farklı alanlarda destekler veriyoruz.

Son dönemde yerde destekleri selektif tek yaklaşımla artırmaya sürme ettik. Şubat ayında duyurduğumuz KGF desteklenmiş 60 milyar lira tutarındaki 3 dayanak programı yanında 100 milyar lirasını ihracatçılarımıza, 50 milyar lirasını bile turizmcilerimize tahsis ettiğimiz yeni dayanak programımız yine yerde anlayışımızın eseridir” ifadelerini kullandı.

Gerek gıda ve emtia fiyatlarındaki küresel artışların gerek tedarik zincirindeki aksamaların etkisiyle tüm atlas önemli tek enflasyon sorunuyla karşı karşıya kaldığını tamlayan Nebati, ABD ve Avrupa’bile son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarının yaşandığına dikkati çekti.

“NEDENSİZCE ARTAN FİYATLARA, STOKÇULUĞA, FIRSATÇILIĞA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bakan Nebati, yerde gelişmeleri yakinen takip ettiklerinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Ülkemizde dahi enflasyonla mücadele bizim önceliğimizdir. Fiyat istikrarına yetişkin önem veriyor ve enflasyonla mücadeleye yönelik canla başla çalışıyoruz. Nedensizce kalan fiyatlara, stokçuluğa, fırsatçılığa izin vermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele timlerimiz sahada, görevlerini yapıyor. Fiyatları suni olarak şişirenlere tolerans göstermeyeceğiz.

Enflasyonu mevki, millet ve iş dünyamızla iş birliği içinde hep beraberce yeneceğiz. Bu çerçevede tığ tüm kurumlarımızla, Fiyat İstikrarı ve Finansal İstikrar Komitelerimizle 7 gün 24 saat seferber olmuş durumdayız.

Maalesef Türkiye’nin 80’ler ve 90’larda yaşadığı yüksek enflasyon geçmişi malûm ki hafızalarda yoğun izler bırakmış. Bu yüzden, son dönemde yaşanan kimi artışlar beklentileri ve fiyatlama bağımsız bile orantısız tek şekilde bozuyor.

Özellikle siz kıymetli iş insanlarımızın, yüksek enflasyona üzerine geçmişteki negatif hatıralarından sıyrılarak metanetinizi korumanız son basamak önemlidir. Böylelikle enflasyon beklentilerinin fiyatlama bağımsız bozmasına müsaade etmeyerek kronikleşen tek enflasyon sarmalına girmeden, güçlenerek yolumuza sürme edebiliriz. Anadolu insanımızın yerde basirete, feraset ve özveriye sahip olduğuna inancım tamdır. Bizler dahi yerde süreçte gereken tüm adımları eksiksiz şekilde atmaya sürme edeceğiz.”

Geçmişte kronik hale gelmiş akan açıklardan, yerde açıkların finansmanının sıcak parayla yapılmasından ve sermaye akışlarının kesilmesiyle girilen krizlerden ülke olarak sayı çektiklerini dile getiren Nebati, yerde sorunları kalıcı şekilde budaklı için Türkiye Ekonomi Modelini tasarladıklarını ifade etti. Bu modelin, makroekonomik istikrarı, finansal istikrarı ve fiyat istikrarını tesis edecek en sağlıklı hal olduğuna işaret fail Nebati, şunları söyledi:

“Modelimizi uygulamaya yakın zamanda başlamamıza rağmen meyvelerini şimdiden almaya başladık. Sanayimizin GSYH içindeki payı önemli tek artım eğilimine girdi.

Büyümede, istihdamda, ihracatta hamdolsun oldukça iyi gidiyoruz. Tüm kurumlarımızla koordinasyon içinde, gece gündüz demeden ülkemiz için, vatandaşlarımızın refahı için çalışıyoruz. Modelimizin kazanımlarını tam olarak görmek için elbette zamana ihtiyaç var.

Biliyorsunuz yapısal dönüşümler sancılı olur ve zaman alır. Ancak sonrası kazançlı olur, sabrederek çalışanlara fazlalık ve fazlalık olarak dönen. Bizler dahi ‘yerde dönüşümü iyi ki yapmışız’ diyeceğimiz günlere gerçek inşallah kadem kadem ilerliyoruz. Bizim üç tane olmazsa olmazımız var, ‘üretim, istihdam ve ihracat’, siz üreteceksiniz, tığ destekleyeceğiz. Siz yeni fikirlerle, heyecanlarla geleceksiniz, tığ sizin heyecanınıza ortak olacağız. Bu ülkede taş üstüne taş koyanın bizim başımızın üzerinde yeri var. Bakanlık olarak üretmek isteyenin bugüne kadar her sürekli yanında olduk, bu sonra bile olacağız, önünüzü açacağız.”


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bakan Nebati’den Kılıçdaroğlu’na KKM tepkisi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kur Korumalı Mevduat Hesabı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: