Anasayfa / Genel / Fitch, ABD’nin kredi notu görünümünü durağana çevirdi

Fitch, ABD’nin kredi notu görünümünü durağana çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’nin kredi notunu “AAA” olarak teyit ederken, not görünümünü “negatif”ten “gelişmemiş”a revize etti.

Fitch’ten yapılan açıklamada, görünüme yönelik revizyonun, salgın sonrası güçlü ekonomik toparlanma ve yaşayan mevki gelirleriyle iyileşen kısa vadeli kamu beraatızimmet dinamiklerini yansıttığı aktarıldı.

Açıklamada, ABD’nin uzun vadeli özyazı cinsinden kredi notunun “AAA” olarak teyit edildiği, not görünümünün ise “negatif”ten “gelişmemiş”a revize edildiği bildirildi.

ABD ekonomisinin 2022’nin ikinci yarısında ve 2023 süresince yavaşlayacağına işaret edilen açıklamada, iş gücü piyasasının gücünün sürme etmesiyle desteklenen tüketime tâbi olarak ülke ekonomisinin yerde yıl yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, ABD ekonomisinin 2023’te yüzde 1,5 ve 2024’te yüzde 1,3 büyümesinin tahmin edildiği aktarıldı.

ABD’dahi 2022 ve 2023 yılı ortalama enflasyon beklentilerinin ise sırasıyla yüzde 7,8 ve yüzde 3,7’ye yükseltildiği tamlanan açıklamada, yüksek enflasyonun tüketici harcamalarını etkilemeye başlayacağı ifade edildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başdu petrol fiyatları olmak üzere emtia fiyatlarını artırdığına dikkati çekilen açıklamada, Çin’deki karantinaların ise tedarik zinciri sorunlarını şiddetlendirdiği ve temel mal fiyatları üzerinde tazyik yarattığı kaydedildi.

Fitch’in açıklamasında, sıkı iş gücü piyasası koşullarının bile nominal ücret enflasyonu üzerinde yukarı yönlü tazyik oluşturduğu belirtildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: