Anasayfa / Genel / Fitch 2022 büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürdü, Türkiye için yükseltti

Fitch 2022 büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürdü, Türkiye için yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin 2022 yılı nema beklentisini yüzde 3,5’ten yüzde 2,9’a düşürdü.

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun haziran sayısını “Sıkı Para Politikasının Dönüşü” başlığıyla yayımladı.

Raporda, enflasyon ve kısıtlayıcı para politikasının çevre ekonomisinin nema hızını azaltacağı belirtildi.

Küresel enflasyon baskılarının nema görünümü üzerinde giderek kalan olumsuz etkilerle beraberce yoğunlaşmaya sürme ettiğine işaret edilen raporda, Çin’deki son karantina önlemlerinin küresel imalat tedarik zinciri baskılarına katkıda durduğu kaydedildi.

Raporda, Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan enerji ve gıda arzında yaşanan kesintilerin dahi Avrupa enflasyonunu beklenenden henüz hızlı etkilediği aktarıldı.

Fitch’in raporunda, enflasyon baskılarının özellikle sıkı iş gücü piyasalarının nominal ücret artışını desteklediği ABD ve İngiltere’dahi hizmet sektöründe dahi arttığı belirtildi.

ABD VE EURO BÖLGESİ BÜYÜME TAHMİNLERİ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ

Küresel ekonomiye ilişkin nema tahminlerinin düşürüldüğü raporda, çevre ekonomisinin yerde yıl yüzde 2,9, 2023 ve 2024’te yüzde 2,7’şer büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch, mart ayında açıkladığı tahminlerinde küresel ekonominin 2022’dahi yüzde 3,5 ve 2023’te yüzde 2,8 büyüyeceğini öngörmüştü.

ABD ekonomisinin 2022 yılı nema tahmininin yüzde 3,5’ten yüzde 2,9’a çekildiği tamlanan raporda, ülkenin 2023 yılı nema beklentisinin ise yüzde 1,6’dan yüzde 1,5’açınık indirildiği aktarıldı. ABD’nin 2024 yılı nema beklentisinin ise yüzde 1,3 olduğu bildirildi.

Raporda, Euro Bölgesi ekonomisinin 2022 yılı nema tahminin dahi yüzde 3’ten yüzde 2,6’ya indirildiği, 2023 yılı nema tahminin ise 2,3’ten yüzde 2,1’açınık düşürüldüğü kaydedildi. Euro Bölgesi ekonomisinin 2024 yılı nema beklentisinin ise yüzde 2,1 olarak belirlendiği aktarıldı.

EN BÜYÜK REVİZYON ÇİN EKONOMİSİNDE

“Sıfır Covid-19” politikası kapsamında Şanghay’bile kırılan karantina önlemlerinin Çin ekonomisinin nema hızının düşmesine neden olacağına işaret edilen raporda, en yetişkin revizyonun Çin ekonomisine ilişkin tahminlerde yapıldığı belirtildi.

Raporda, Çin ekonomisinin yerde yıla ilişkin nema tahminin yüzde 4,8’takt yüzde 3,7’ye düşürüldüğü, 2023 yılı beklentisinin ise yüzde 5,1’takt yüzde 5,3’açınık çıkarıldığı aktarıldı. Çin ekonomisinin 2024’te ise yüzde 5 büyümesinin öngörüldüğü kaydedildi.

TÜRKİYE’NİN 2022 YILI BÜYÜME TAHMİNİ YÜKSELTİLDİ

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin dahi yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin yerde yılın ilk çeyreğinde beklenenden sayı henüz iyi performans gösterdiği bildirildi.

Raporda, ithalat ihracata kıyasla hızlı düşüş gösterirken yatırımların ek dayanak sağladığı, net ticaretten gelen artışın büyümeye yardımcı olduğu ifade edildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, Türkiye ekonomisinin yerde yıl yüzde 4,5, 2023’te yüzde 3 ve 2024’te yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch, henüz önce Türkiye’nin yerde yıl yüzde 2,4 ve 2023’te yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

MERKEZ BANKALARI ENFLASYONA YANIT VERMEK ZORUNDA KALIYOR

Raporda, çevre genelinde enflasyon zorluklarının apaçık hale geldiği ve merkez bankalarının yanıt vermek zorunda kaldığı ifade edildi.

Ücret-fiyat dinamikleri geliştikçe ve fiyat beklentileri yükseldikçe enflasyonun kalıcı hale gelme riskinin apaçık olduğuna uyanıklık çekilen raporda, ücret enflasyonunun yüksek olduğu ABD ve İngiltere’dahi iş gücü piyasalarının sayı sıkı olduğu aktarıldı.

Raporda, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz oranlarını yerde yılın son çeyreğine kadar yüzde 3’açınık ve 2023’ün ilk çeyreğine kadar yüzde 3,5’açınık yükseltmesinin beklendiği belirtildi.

Rusya’nın Almanya ve İtalya’ya yaptığı tüm tabiî gaz akışının ansızın durması riskinin ise şimdilik önlendiğine işaret edilen raporda, yalnız arbede sürerken yerde riskin yüksek kalmaya sürme ettiği kaydedildi. Raporda, “Riskler o kadar yüksek ki böyle tek senaryoda Euro Bölgesi’nin resesyondan kaçınacağından şüpheliyiz.” değerlendirmesi yer öncü.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.