Anasayfa / Genel / “Finansın geleceğinde ‘SuperApp’ler var”

“Finansın geleceğinde ‘SuperApp’ler var”

Finans sektörü son yıllarda açık bankacılık, temassız ödeme, mobil para, sanal POS gibi konseptlerle dönüşüyor. Finansal teknoloji şirketlerinin başını çektiği yerde tahavvül, sunduğu kolaylıklarla tüketici nezdinde dahi kabul görüyor.

Teknoloji, finansal hizmetler açısından sayı yeniliği yanında getirdi. Açık bankacılık, temassız ödeme, sanal POS gibi kavramlar hayatımızda yer edinirken, nakit kullanımının azalmasıyla mobil ödemeler dahi yaygınlaşmaya başladı.

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, 2022’nin ilk üç ayında 8 milyon işlemin mobil ve karekod ödemelerle gerçekleştirildiği görülürken, toplam işlem tutarları 1,1 milyar TL’yi aştı.

Marqeta’nın araştırmasında ise 4 kişiden üçünün mobil para kullandığı görüldü.

Son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Sipay İş Geliştirme Direktörü Volkan Üstün, “Fiziksel cüzdanlar tarihe karışırken, yenilikçi mobil cüzdanlar yaygınlaşıyor.

Bankalara ihtiyaç duymadan 7/24 masrafsız para transferi ve güvenli ilişki gibi olanaklar sunan sayısal cüzdanlar, yeni özelliklerle geliştirilebiliyor.

Finansal teknolojiler ve ödeme sistemleri alanlarında canlı ve yenilikçi tek aybakım açısıyla faaliyet gösteren Sipay olarak bireyler ve kurumlar için sayısal para çözümleri sunuyoruz” dedi.

“AÇIK BANKACILIK HAYAT KOLAYLAŞTIRIYOR”

Tüketicilerin finansal hizmetlere erişimini zait gelişmelerde açık bankacılık kavramının payı olduğuna uyanıklık cazip Volkan Üstün, “Ülkemizde yeni yeni filizlense dahi, açık bankacılık atlas yakından takip ettiği tek konsept. Sektörün yıllık yüzde 117 nema oranına sahip olduğu bilinirken, küresel çapta açık bankacılık platform sayısının 1.562’ye ulaştığı tahmin ediliyor.

Müşteri deneyimini iyileştiren ve finansla ilişkili tüm sistemleri birbirine bağlayan açık bankacılık konsepti, hem bireylerin, hem dahi kurumların işini kolaylaştırıyor.

Sanal POS ya bile linkle ödeme alıntı gibi çözümler, özellikle açınık-ticaretin hızla büyüdüğü tek dönemde, işletmelerin ödeme süreçlerini hızlandırıyor. Karekod ve mobil para teknolojileri ise finans zaman tasarrufu sağlıyor.

Hızla gelişen finansal teknolojiler sektörünün Türkiye’deki inovasyon odaklı temsilcilerinden akraba olarak sanal ve mobil POS, linkle ödeme alıntı, kurumsal sayısal para gibi çözümlerimizle şirketlerin finansal yetkinliklerini artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

FİNANSTA “SUPERAPP” DEVRİ

Tüketicilerin gündelik ihtiyaçlarına mobil cihazlarla yanıt bulduğunu ifade fail Sipay İş Geliştirme Direktörü Volkan Üstün, “Bu hâl, atlas ansızın fazla işlevi yerine getirebilen ‘superapp’ konseptine gerçek yöneldiğini gösteriyor. Apple’ın son etkinliğinde ‘şimdi al, sonra öde’ özelliğini duyurması, finansal teknolojilerin sunduğu tüm yeniliklerin tekil uygulamalarda merkezileştirilmesi yönünde tek meyil olduğunu kanıtlıyor.

Bu tablo, her markayı kendi finansal çözümlerini, cüzdanlarını, ön ödemeli kartlarını ve sadakat programlarını geliştirmeye teşvik ediyor. Sipay olarak, regülasyon süreçlerinin inovasyona engel olmaması için, para teknolojisini tek hizmet olarak sunan WalletGate çözümümüzü yerde yılın başında duyurduk. Finansal fonksiyonları markalar için işlevsel tek platforma dönüştürürken, işletmelere adeta kendi fintech şirketlerini kurma olanağı sunuyoruz” niteleyerek konuştu.

“İŞ GELİŞTİRME VE PROJE EKİPLERİNE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

Gelişmelere ayak uydurmak için her sektörden şirketin Ar-Ge yatırımlarını önceliklendirmesi gerektiğini hatırlatan Volkan Üstün, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bugün işletmeler rekabet avantajını ürün ve hizmetleriyle olumsuzlama, bunları nasıl sunduklarıyla kazanıyor.

Dünyayı yakından izleyip stratejilerini yerde doğrultuda şekillendiren, tüketicilerin hayatını kolaylaştıran şirketler az kadem öne geçiyor. Elbette müşterilere kulak vererek nokta atışı çözümler üretmek için sıkı tek ekip çalışması gerekiyor. İş geliştirme ve proje ekipleri, yerde açıdan öncü rol üstleniyor.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: