Anasayfa / Genel / Finansal kesim dışı firmaların net döviz açığı azaldı

Finansal kesim dışı firmaların net döviz açığı azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart 2022 festival finansal kesim müstesna firmaların özyazı varlık ve yükümlülüklerini açıkladı. Buna göre; finansal kesim müstesna firmaların özyazı varlıkları Şubat 2022 verilerine göre 5 milyar 455 milyon artarken yükümlülükler, 12 milyon abd azaldı. Net özyazı pozisyonu açığı ise 114 milyar 131 milyon abd olarak gerçekleşti ve Şubat 2022 dönemine göre 5 milyar 466 milyon abd azaldı. Varlık dağılımı incelendiğinde; yurt içi bankalardaki mevduat, yurt dışına aracısız sermaye yatırımları ve ihracat alacakları sırasıyla 4 milyar 709 milyon abd, 412 milyon abd ve 210 milyon abd arttı, sonuç olarak varlıklar 5 milyar 455 milyon abd arttı.

Yükümlülük dağılımında ise önceki aya göre yurt içinden sağlanan nakdi krediler 1 milyar 206 milyon abd azalırken, yurt dışından sağlanan nakdi krediler ve ithalat borçları sırasıyla 453 milyon abd ve 741 milyon abd arttı ve bunlara tâbi olarak yükümlülükler 12 milyon abd azaldı.

Yükümlülüklerin vade yapısına bakıldığında; Mart 2022 döneminde yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler, Şubat 2022 dönemine göre 119 milyon abd artarken uzun vadeli olanlar, 1 milyar 325 milyon abd azaldı. Yurt dışından sağlanan kredilerde ise kısa vadeli olanlar 884 milyon abd artarken, uzun vadeli krediler 310 milyon abd arttı.

Mart 2022 döneminde kısa vadeli varlıklar 137 milyar 954 milyon abd iken, kısa vadeli yükümlülükler 81 milyar 320 milyon abd olarak gerçekleşti. Kısa vadeli net özyazı pozisyonu fazlası ise 56 milyar 635 milyon abd olarak gerçekleşerek Şubat 2022 dönemine göre 4 milyar 39 milyon abd arttı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 29 düzeyinde.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: