Anasayfa / Genel / Fed’den “enflasyon düşene dek faiz artırımları sürecek” mesajı

Fed’den “enflasyon düşene dek faiz artırımları sürecek” mesajı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ilgili tutanaklar, ülkede enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının sürme edeceğini ve faiz artışlarının hızının gelen verilere tâbi olacağını ortaya koydu.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 26-27 Temmuz’bile plânlı toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

Politika faizinin 75 esas puan artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının sürme edeceğini gösterdi.

Tutanaklarda, iş gücü piyasasının gücünün, ekonomik faaliyete ilişkin mevcut gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerinin gösterdiğinden henüz güçlü olabileceği ve bunun GSYH verisinde yukarı yönlü tek revizyon olasılığını artırdığı belirtildi.

“ENFLASYON, KOMİTENİN HEDEFİNİN ÜZERİNDE KALDI”

Fed yetkililerinin enflasyon baskılarının azaldığına üzerine bugüne kadar sayı rengi kanıt olduğu konusunda hemfikir olduğuna işaret edilen tutanaklarda, sunma darboğazlarının fiyat baskılarına katkıda bulunmaya sürme ettiği kaydedildi.

Tutanaklarda, toplam talepteki yavaşlamanın enflasyon baskılarını azaltmada önemli tek rol oynayacağı vurgulandı.

Faiz oranında süren artışların uygun olacağının öngörülmeye sürme edildiği aktarılan tutanaklarda, “Enflasyonun Komite’nin hedefinin oldukça üzerinde kalmasıyla, yetkililer, Komite’nin maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini yerine getirmek için kısıtlayıcı tek politika duruşuna geçmenin gerekli olduğu kanaatine vardılar” ifadesi yer öncü.

“FAİZ ARTIŞLARININ HIZI BİR NOKTADA YAVAŞLATILACAK”

Tutanaklarda, faiz artışlarının hızı ve gelecekteki politika sıkılaştırmasının boyutunun, ekonomik görünüme yönelik gelen verilerin etkilerine ve görünüme yönelik risklere tâbi olacağı kaydedildi.

Fed’in tutanaklarında, “Yetkililer, para politikası duruşu henüz bile sıkılaştıkça, kümülatif politika ayarlamalarının ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirirken, faiz artışlarının hızını tek noktada yavaşlatmanın uygun olacağını kararlaştırdılar.” değerlendirmesinde bulunuldu.

NE OLMUŞTU?

ABD’dahi haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine kaynak enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Fed, haziran toplantısının akabinde temmuz toplantısında bile politika faizinde 75 esas puanlık artışa gitmiş ve federal fon oranını yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltmişti.

ABD’dahi enflasyon, temmuz ayında ise renksiz fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşün etkisiyle aylık hoş varyasyon göstermezken, yıllık hoş yüzde 8,5 ile beklentilerin altında artım kaydetmişti.

Fed’in tek sonraki FOMC toplantısının 20-21 Eylül’dahi yapılması planlanıyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: