Anasayfa / Genel / Fed toplantısı yıl sonu hisse senedi yükselişini frenleyebilir

Fed toplantısı yıl sonu hisse senedi yükselişini frenleyebilir

Fed’in Çarşamba günü 2024’te faiz indirimi beklentilerini ezmesi durumunda ABD borsalarını 2023’teki taze zirvelere çıkaran ralli risk altına girebilir.

Axioma’nın uygulamalı araştırmalardan sorumlu kıdemli müdürü Melissa Brown’a göre, ABD merkez bankacıları ve yatırımcılar Fed’in para politikasını ne zaman gevşetmeye başlayacağı konusunda tam olarak anlaşamıyorlar.

Yatırımcılar ayrıca, Fed fonlarının vadeli işlem verilerine dayanarak son birkaç aydır faiz indirimlerine ilişkin tahminlerinde de değişiklik yaşıyor.

Oxford Ekonomi/Bloomberg

Son zamanlardaki dalgalanma göz önüne alındığında, merkez bankasının kısa vadeli faiz oranları aralığını değiştirmesi beklenmese de yatırımcılar Çarşamba günü Fed Başkanı Jerome Powell’dan haber beklerken gergin bir piyasa ortamı hayal etmek zor değil. . Temmuz ayından bu yana Fed fonlama oranı %5,25 ila %5,5 aralığında 22 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

ABD hisse senetleri, 2022’deki darbelerin ardından bu yıl yükseldi ve 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin BX: TMUBMUSD10Y’nin 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5’ten gerilemesiyle Kasım ayında büyük kazanımlar elde etti. Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA, Cuma günü yaklaşık iki yıl önceki rekor kapanışından yalnızca %1,5 uzakta kapandı. Dow Jones Piyasa Verilerine göre S&P 500 endeksi SPX, Mart 2022’den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Gelecek yıl: VIX, hisse senetlerinin 2024’e doğru ‘güvenilir bir şekilde boğa piyasasında’ olduğunu söylüyor. Bunu nasıl okuyacağınız aşağıda açıklanmıştır.

“Ufukta onları gerçekten ikna edecek bir rapor görmüyorum” [the Fed] NorthEnd Private Wealth’in baş yatırım sorumlusu Alex McGrath, “Para politikasında nerede olduğumuza dair tutumlarını değiştireceğiz” dedi. Son zamanlarda hisse senedi ve tahvil piyasalarındaki yükselişleri destekleyen şeyin çoğunlukla Fed’in gelecek yıl faiz indirimine gideceği beklentisi olduğunu söyledi.

FactSet verilerine göre, Dow Jones Cuma gününe kadar yılı %9,4, S&P 500 %19,9 ve Nasdaq Composite %37,6 yükselişle kapattı.

Ned Davis Research’ün ABD’li baş stratejisti Ed Clissold, “Piyasanın gelecek yılın başındaki faiz indirimlerine ilişkin heyecanına biraz şüpheyle yaklaştık” dedi.

Clissold, MarketWatch’a yaptığı açıklamada Fed’in para politikası sıkılaştırmasından uzaklaşmasının kademeli bir süreç gerektirdiğini söyledi. Clissold, Fed’in büyük ihtimalle tonunu çok şahin bir tutumdan nötr bir tutuma çevireceğini, sıkılaştırma önyargısını kaldıracağını ve ardından faiz indirimlerinden bahsedeceğini belirtti.

Cuma günü tahvil piyasası, yatırımcıların 2024’te faiz oranlarının izleyeceği yol hakkında potansiyel olarak yeniden düşünebileceğine dair işaretleri yeniden göstermeye başladı.

Önemsiz tahviller JNK HYG,
Genellikle piyasalar için kömür madeninde kanarya gibi davranan piyasalar, sektör son haftalarda büyük miktarda fon akışından yararlanmış olsa da, gösterge borçlanma maliyetlerinin düşmesiyle Ekim ayı sonlarında başlayan yükselişte durakladı.

10 yıllık ve 30 yıllık BX:TMUBMUSD30Y tahvillerinin hazine getirileri de Cuma günü yükseldi ve Ekim ortasındaki dalgalanmayı hatırlattı.

Okumak: Yatırımcılar tahvil piyasasıyla 2 yıldır mücadele ediyor. İşte sırada ne var.

Madison Investments’ın sabit gelir sorumlusu Mike Sanders da benzer şekilde temkinli davrandı. Sanders, “Mart ayında kesintilerin gerçekleşeceğini düşünmek açısından piyasanın biraz fazla agresif olduğunu düşünüyorum” dedi. Fed’in gelecek yılın ikinci yarısında faiz indirimine başlamasının daha muhtemel olduğunu söyledi.

Sanders, “Bence en önemli şey, işgücü piyasasındaki güçlenmenin hizmet enflasyonunu daha da istikrarlı hale getirmeye devam etmesidir” dedi. “Şu anda bunu ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyduğumuz zayıflığı göremiyoruz.”

Cuma günkü ABD istihdam raporu endişelerini artırıyor. Hükümet Cuma günü yaptığı açıklamada, Kasım ayında yaklaşık 199.000 yeni iş yaratıldığını söyledi. Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistler 190.000 iş öngörüyordu. Rapor ayrıca ücretlerin arttığını ve işsizlik oranının %3,9’dan %3,7 ile dört ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Sanders, ABD merkez bankasının muhtemelen “çok yakında kesintilerin yapılacağı söylemini geri itmek için elinden geleni yapacağını” söyledi. Bu, yine Çarşamba günü yayınlanacak olan güncellenmiş “nokta grafiği” faiz oranı tahmininde gerçekleştirilebilir ve bu, Fed’in para politikasının olası yolu hakkında en son düşüncelerini sunacaktır. Fed’in Eylül ayındaki güncellemesi, merkez bankasının yüksek faiz duruşunu daha uzun süre desteklemesi nedeniyle piyasada bazılarını şaşırttı.

Sanders, enflasyonun yeniden hızlanma ihtimalinin hâlâ bulunduğunu söyledi. “Fed her şeyden çok enflasyon yönünden endişeleniyor. Ayağını frenden daha çabuk çekmenin onlara bir faydası yok.”

Fed kararı öncesinde Salı günü Kasım ayı tüketici fiyatları endeksinde enflasyon güncellemesi, Çarşamba günü ise üretici fiyatları endeksi açıklanacak.

Yine de mevsimsel faktörler Aralık ayında borsaya yardımcı olabilir. Tarihsel verilere göre, Aralık ayında Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, boğa veya ayı piyasasında olmasına bakılmaksızın yaklaşık %70 oranında artış gösteriyor.

Görmek: Borsa yıl sonuna ivmeyle giriyor. Aralık ve sonrası için bunun anlamı nedir?

Ned Davis’ten Clissold, “Genel piyasa görünümü yapıcı olmaya devam ediyor” dedi. “Yumuşak bir iniş senaryosu boğa piyasasının devam etmesini destekleyebilir.”

Geçen hafta Dow endeksi %0,1’in altında bir kazanç elde ederken, S&P 500 %0,2 ve Nasdaq %0,7 yükseldi. Dow Jones Market Data’ya göre, üç ana endeksin tamamı üst üste altıncı haftada yükseliş kaydederken, Dow Şubat 2019’dan bu yana en uzun haftalık galibiyet serisini kaydetti.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.