Anasayfa / Genel / Fed: Enflasyon kabul edilemez derecede yüksek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Fed: Enflasyon kabul edilemez derecede yüksek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

ABD Merkez Bankası (Fed), mayıs ayından yerde yana ekonomik görünümün zayıfladığını ve görünüme ilişkin belirsizliğin yüksek kalmayı sürdürdüğünü belirterek, ülkede enflasyonun “kabul edilemez” derecede yüksek seyretmeye sürme ettiğini bildirdi.

Fed, Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporu’nun Kasım 2022 sayısını yayımladı.

Raporda, mayıs ayından yerde yana ekonomik görünümün zayıfladığı ve görünüme ilişkin belirsizliğin yüksek kalmaya sürme ettiği belirtildi.

Fed’in raporunda, “Enflasyon ABD’dahi kabul edilemez derecede yüksek seyretmeye sürme ediyor ve başka sayı ülkede dahi yüksek.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Fed dahi karışma olmak üzere çevre genelindeki merkez bankalarının para politikasında sıkılaşmaya gittiğine işaret edilen raporda, henüz zayıf tek görünümün, yüksek faiz oranlarının ve kalan belirsizliğin finansal koşullarda önemli orandaki sıkılaşmaya katkıda durduğu aktarıldı.

Raporda, söz konusu gelişmelerin ve gelecek şokların, varlık değerlemeleri, hane halkı ve işletmeler tarafından istikraz, finansal sektör kaldıracı ve fonlama riskleriyle ilgili kırılganlıklarla artım potansiyeline sahip olduğu ifade edildi.

Kötüleşen ekonomik görünümün ve yüksek faiz oranlarının şirket değerlemelerini düşürürken, gayrimenkul değerlemelerinin yüksek kalmaya sürme ettiği tamlanan raporda, piyasalarda oynaklığın yüksek olduğu tek dönemde tahvil faizlerinin arttığı kaydedildi.

KONUT FİYATLARI ŞOKLARA KARŞI HASSAS

Raporda, “Yüksek seviyelerdeki değerlemelerle, konut fiyatları şoklara karşı özellikle hassas olabilir.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, rapora ilişkin değerlendirmesinde, 6 ağrı süresince hane halkı ve işletmelerin borçlanmasının genel olarak istikrarlı tek seyir izlediğini ve toplamda hane halkı ve işletmelerin kalan faiz oranlarına rağmen pancar servisini karşılama kabiliyetini sürdürdüğünü belirtti.

Raporda tamlanan risklere karşı titiz olmanın ve finansal sistemin dayanıklılığını desteklemek için yerel ve uluslararası düzenleyicilerle beraberce çalışmanın önemli olduğunu vurgulayan Brainard, günümüzün hızlı eş zamanlı küresel para politikası sıkılaşmasının, yüksek enflasyonun ve pandemi ile savaşla ilişkili yüksek müphemiyet ortamının, tek şokun kırılganlıkların artmasına yol açım riskini artırdığını ifade etti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: