Anasayfa / Genel / Fed Başkanı Powell: Enflasyonla mücadele acı verecek

Fed Başkanı Powell: Enflasyonla mücadele acı verecek

Son an haberi! Powell, Kansas City Fed’in ev sahipliğinde plânlı Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda para politikası ve fiyat istikrarına ilişkin konuştu.

Bu yılki teması “Ekonomi ve Politika Üzerindeki Kısıtlamaların Yeniden Değerlendirilmesi” olan sempozyumdaki konuşmasında Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek olduğunu söyledi.

Powell, fiyat istikrarının Fed’in sorumluluğunda olduğunu vurgulayarak, bunun ekonominin temelini oluşturduğunu aktardı ve “Fiyat istikrarı olmadan ekonomi kimsenin işine yaramaz.” dedi.

“FİYAT İSTİKRARINI YENİDEN SAĞLAMAK BİRAZ ZAMAN ALACAK”

Fiyat istikrarı olmadan herkese fayda sağlayan güçlü iş gücü piyasası koşullarının sürdürülebilirliğinin sağlanamayacağını tamlayan Powell, şunları kaydetti:

“Fiyat istikrarını yeniden sağlamak biraz zaman matlûp ve talep ile arzı henüz iyi tek dengeye getirmek için araçlarımızı güçlü tek şekilde kullanmayı gerektiriyor. Enflasyonu değerini, muhtemelen trendin altında tek nema festival gerektirecektir. Ayrıca, yetişkin olasılıkla iş gücü piyasası koşullarında tek miktar yumuşama olacaktır.

Daha yüksek faiz oranları, henüz yavaş nema ve henüz yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz bile ıstırap verecektir. Bunlar enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri. Ancak fiyat istikrarının yeniden sağlanamaması sayı henüz yetişkin tek ıstırap anlamına gelir.”

Powell, ABD ekonomisinin yavaşladığına işaret ederek, son ekonomik verilerden karışık sinyaller gelmesine rağmen ekonominin güçlü tek ivme göstermeye sürme ettiğini ifade etti.

“TEK BİR AYLIK İYİLEŞME, KOMİTENİN GÖRMESİ GEREKENİN ÇOK GERİSİNDE KALIYOR”

İş gücü piyasasının güçlü olduğunu tamlayan Powell, yalnız dengede olmadığını, işçi talebinin mevcut işçi arzını önemli ölçüde aştığını kaydetti.

Powell, enflasyonun yüzde 2’nin sayı üzerinde seyrettiğine dikkati çekerek, yüksek enflasyonun ekonomide yayılmaya sürme ettiğini dile getirdi.

Fed Başkanı Powell, “Temmuz ertesi için henüz az enflasyon okumaları memnuniyetle karşılansa bile tek tek aylık iyileşme, enflasyonun düştüğünden emin olmadan önce komitenin görmesi gerekenin sayı gerisinde kalıyor.” dedi.

“EYLÜL TOPLANTISINDAKİ KARARIMIZ, GELEN VERİLERE VE GELİŞEN GÖRÜNÜME BAĞLI OLACAK”

Politika duruşunu kasıtlı olarak enflasyonu yüzde 2’ye değerini için yeterince kısıtlayıcı olacak tek seviyeye taşıdıklarını tamlayan Powell, temmuz toplantısındaki faiz artırımının ikinci 75 esas puanlık artım olduğunu, o zaman tek sonraki toplantıda acube derecede yetişkin tek artışın henüz uygun olabileceğini söylediğini anımsattı.

Powell, “Eylül toplantısındaki kararımız, gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme tâbi olacaktır.” niteleyerek konuştu ve tek noktada para politikası duruşu henüz bile sıkılaştıkça, artışların hızını yavaşlatmanın uygun olacağını yineledi.

Fiyat istikrarının yeniden sağlanmasının muhtemelen tek süre henüz kısıtlayıcı politika duruşunun sürdürülmesini gerektireceğini tamlayan Powell, tarihsel kayıtların politikanın zamanından önce gevşetilmesine karşı güçlü tek uyarıda bulunduğunu anlattı.

“İŞİN BİTTİĞİNDEN EMİN OLANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Powell, Fed yetkililerinin son tahminlerinin medyan federal fon oranının 2023’ün sonuna kadar yüzde 4’ün biraz altında olduğunu gösterdiğini ve tahminlerin eylül ayında güncelleneceğini aktardı.

Para politikası görüşmeleri ve kararlarının, hem 1970’lerin ve 1980’lerin yüksek ve değişebilir enflasyon döneminden hem dahi geçen urup yüzyılın az ve istikrarlı enflasyon döneminden öğrendiklerine dayandığını müfit Powell, enflasyonu değerini için bankanın araçlarını kullanırken yerde dönemlerden edindikleri derslerin kendilerine yol gösterdiğini kaydetti.

Powell, “Talebin arzla henüz uyumlu hale gelmesi ve enflasyon beklentilerinin sabitlenmesi için talebi yumuşatmak için güçlü ve hızlı adımlar atıyoruz. İşin bittiğinden emin olana kadar sürme edeceğiz.” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: