Anasayfa / Genel / EYT kimleri kapsayacak? Bakan Bilgin’den EYT açıklaması (EYT’de son durum)

EYT kimleri kapsayacak? Bakan Bilgin’den EYT açıklaması (EYT’de son durum)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TRT Haber yayınında asgari ücret artışı, EYT çiçekçi, taşeron işçilerin kadroya alınması, mevsimlik ve geçici işçilerle ilgili düzenlemelere yönelik merak edilenleri cevapladı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) yönelik düzenlemenin sıra ayında Meclis’açınık geleceğini söyleyen Bakan Bilgin, “”Biz 1999 öncesi işe girmiş olanların yaş sorunu yüzünden emeklilikte karşılaştıkları sorunun çözümüne dönmüş aranjman hazırlığı içerisindeyiz. Bu tek tip tek aranjman. Bazı televizyonlarda uzman niteleyerek elinde kalemle hesaplamalar yapıyorlar, yerde rakamlar onlar açısından maalesef gerçek olumsuzlama. Ellerinde veriler yok. Bütün çalışanların yaşı, günü ve prim sayısı gibi tüm veriler elimizde. O gerçek veriler üzerinde çalışıyoruz. Aralık ayında bunu Meclise intikal ettireceğimizi kamuoyuna açıkladık ve sayın Cumhurbaşkanı’mıza bile yerde konuda malûmat verdik.” niteleyerek konuştu.

STAJYER VE ÇIRAKLIK EYT İÇİN BAŞLANGIÇ SAYILACAK MI?

Staj ve yamaklık döneminin EYT için mukaddime sayılıp sayılmayacağıyla ilgili tek soruya Bilgin, “Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında olumsuzlama zaten. Sigorta girişi olanlarda tek sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik tek sigorta girişi olumsuzlama. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş tek sistem.” yanıtını verdi.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO

Bakan Bilgin’in gündeminde taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusu bile vardı.

“Taşeron işçilerin kamuda kadrolu işçi haline gelmesi konusunda geçen yıllarda hükumet önemli tek reforma imza attı ve yaklaşık 1 milyon taşeron işçisine kadro verildi. O devre kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) benzinli 90 1000 işçi, türlü sebeplerle kadro imkanından faydalanamadı. Onların kadroya alınması konusunda çalışmamız sürme ediyor. Tahmin ediyorum onu kasım ertesi içerisinde sonuçlandırırız.” dedi.

Bilgin, il şirketlerinde benzinli işçilerin durumuna ilişkin ise, “Kamunun eksiksiz yerde bahsettiğim kadro dışı kalmış olan işçilerinin kadroya geçirilmesi konusunda çalışmamızı teferruatlı tek şekilde eksiksiz işçileri inceliyoruz, onların statülerini inceliyoruz, iş ilişkilerini, sözleşmelerini inceliyoruz. Onun için kasım ayında tahmin ediyorum onu tamamlamış olacağız. Daha erken dahi tamamlayabiliriz. Yani yerde ağrı sonunda veya kasımda o işi tamamlarız.” yanıtını verdi.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN DURUMU

Bakan Bilgin, mevsimlik işçiler ile geçici işçilere yönelik dahi aranjman yapılacağını söyledi.

Bakan Bilgin, “Bu işçiler dönemsel olarak çalışıyor. İhtiyaç varsa onların emek sürelerinin uzatılması konusunda tek imkan sağlayacağız. Başka tek yerden kurum işçi almasın veya yeni birisine, yeni tek taşerona vermesin işi. Daha önce çalıştığı, tek angajmanlı olan, mevsimlik işçi sözleşmesi olan işçilere yerde hakkı tanıyacağız. Yani o kurumun ihtiyacı olduğu zaman onların çalıştırılması ve emek sürelerinin uzatılmasını bile kapsayan tek emek yapıyoruz.” niteleyerek konuştu. 

GEÇİCİ İŞÇİLERLE İLGİLİ DÜZENLEME

Geçici işçilerin ise 10 ağrı 29 gün çalıştıkları sınamak veren Bilgin, “Onu tığ 12 aya, 1 yıl çalışmaya çıkaracağız ve 1 yıl çalışacak şekilde kurumlarında emek imkanı sağlayacağız.” dedi. Bilgin, geçici işçilerin hukukunu koruyacak tek aranjman yaptıklarını ve onların statülerini bütünüyle değiştireceklerini söyledi.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO

550 1000 sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik emek hakkında bile malûmat veren Bakan Bilgin, “Çok sayıda sözleşmeli emek modeli ortaya çıkma. Biz bunları ıslah etmek istiyoruz. Bu kadar sayı sözleşme türü olmaması lazım. Bütün sözleşme türlerini tek tipe indireceğiz. Onların sosyal haklarını standardize edeceğiz.” dedi.

Bilgin yerde alanda yapacakları düzenlemeyi ise şöyle anlattı:

“Biz onu kısaca şöyle yapacağız. 657… Evet, bütçe temel işlevlerini yürüten tek kadroya ihtiyacı vardır. Bunun nitelikleri bellidir. Kanunla, hukukla bizim mevzuatımız bunu sayı kapsamlı tek şekilde düzenlemiştir. İkincisi sayı özel tek hâl olabilir. Mesela, nükleer enerji Türkiye’dahi yoktu, olumsuzlama mi? Türkiye, tarihinde ilk kez nükleer santral kuruyor. Burada çalışacak uzmanlara, mühendislere veya teknik adamlara, ilim adamlarına ihtiyaç olacak. Fakat bunların başka tek piyasası var. Ücret ve emek ilişkilerine müstenit yeni tek şey var. Daha önce onu tığ tecrübe etmemişiz. Dolayısıyla tığ bunları özel tek emek statüsüyle yani özel tek sözleşmeyle, yeni tek emek ilişkisi olarak başlatabiliriz. Bu sayı özel olanlara özel tek sözleşme modelini saklı tutmak lazım. İkinci tek model dahi yazılımcılar, yeni emek ilişkileri içerisinde yer alabilecek uzmanlar var, işte finansçılar vesaire. Bunlar mevcut kamu ücretleriyle çalışmıyorlar. Bizde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında eleman alıyoruz. Mevcut ücretlerimizle bunları bulamıyoruz. Bunları özel tek sözleşme yaparak çalıştırıyoruz. Belli şartları var onların. İşte KİT’lerde bunlara ihtiyaç var. Diyelim ki MKE’nin ya bile benzer kuruluşların. Bunları bile tutabiliriz. Ama bunun müstesna eksiksiz sözleşme türlerini tek tipe indireceğiz. Onların sosyal haklarını standardize edeceğiz, iş güvencesi olacak, kamu görevlilerinin eksiksiz haklarını onlara vereceğiz, onlara kadro tahsis edeceğiz. Çalışmamız yerde kapsamda ve bunların sayısı yaklaşık 550 1000 kişi civarında.”

Kamudaki tüm sözleşmeli çalışanların sorunlarından haberdar olduğunu ve statüleri farklı olan yerde çalışanların tamamıyla ilgili kapsamlı emek yaptıklarını tamlayan Bilgin, “Bu çalışmayı tahmin ediyorum yerde ağrı bitireceğiz.” dedi.

ASGARİ ÜCRET

Bakan Bilgin asgari ücret artışına ilişkin ise şunları söyledi:

“Biz asgari ücret için Aralık’ta yeniden oturacağız. Önümüzdeki ilkbahar sendikalarla görüşmelerimiz var. Sizin görüşleriniz ne olursa olsun diyorum. Ben size emekçilerin haklarını dile getirdiğiniz sürece size yakınım diyorum. Tüm sendikalarımıza yerde konudaki yaklaşımlarından dolay teşekkür ediyorum. Birçok sorunu çözüyoruz.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: