Anasayfa / Genel / Euro Bölgesi’nde enflasyon ağustosta zirve yaptı

Euro Bölgesi’nde enflasyon ağustosta zirve yaptı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Euro Bölgesi’nin ağustos ayına ilişkin yıllık enflasyon verilerini yayımladı.

Buna göre, Euro Bölgesi’nde temmuzda yüzde 8,9 olan yıllık enflasyon, ağustosta yüzde 9,1’açınık yükseldi.

Euro Bölgesi enflasyon kayıtları 1997 yılından itibaren tutulmaya başlandı. Böylece, Euro Bölgesi’nde ağustos ayında enflasyon, verilerin Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan festekiz ölçülen en yüksek seviyede belirlendi.

AB’dahi dahi temmuz ayında yüzde 9,8 olan yıllık enflasyon, ağustosta yüzde 10,1 oldu. Böylece, AB’dahi enflasyon çift haneye artık.

Söz konusu enflasyon oranı geçen yılın ağustos ayında Euro Bölgesi’nde yüzde 3, AB’dahi ise yüzde 3,2 olarak ölçülmüştü.

Ağustos ayında, Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon artışına en fazla katkıyı yüzde 3,95 ile enerji ürünleri verdi. Enerjiyi, yüzde 2,25 ile gıda, bira ve tütün ürünleri, yüzde 1,62 ile hizmetler ve yüzde 1,33 ile enerji dışı sanayi ürünleri izledi.

15 ÜLKEDE ÇİFT HANE

Enflasyon, ağustos ayında Estonya’bile yüzde 25,2, Letonya’bile 21,4, Litvanya’bile 21,1, Macaristan’bile 18,6, Çekya’bile 17,1, Bulgaristan’bile 15, Polonya’bile 14,8, Hollanda’bile 13,7, Slovakya’bile 13,4, Romanya’bile 13,3, Hırvatistan’bile 12,6, Slovenya’bile 11,5, Yunanistan’bile 11,2, İspanya ve Belçika’bile yüzde 10,5 oldu.

Böylece, AB üyesi 27 ülkenin 15’inde enflasyon çift haneye ulaştı.

Söz konusu enflasyon oranı Almanya’bile yüzde 8,8, İtalya’bile yüzde 9,1 ve Fransa’bile yüzde 6,6 olarak ölçüldü.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: