Anasayfa / Genel / Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum (ETH) Nedir?

“Crypto Currency” ile ilgilenmeye başlayan çoğu yeni girişimcinin öğrendiği 2. Kripto para birimi; Ethereum. Bitcoin kadar değerli olmasada şuanda piyasa değeri ve market hacmi bakımından kripto paralar içerisinde 2. Sırada bulunan kripto para. Tabi ki birincilik koltuğumuzda sistemin atası olan Bitcoin bulunmakta.

Ethereum projesinin temelleri, 2011 yılında genç bir Rus yazılımcı olan Vitalik Buterin tarafından atılmıştır. Vitalik kendisini Blockchain ve Bitcoin düşüncesine kaptırmış ve günümüzün bu yeni teknolojisinde yerini almak için çalışmalara başlamıştır. Bu amaçla okuduğu üniversiteyi bile aksatan ve daha sonra bu üniversiteden ayrılan Vitalik, kendisi gibi düşünen 3 yazılımcı ile birlikte Ethereum’u tasarlamış ve 2 aydan kısa bir sürede projesini hayata geçirmiştir.

Ethereum, Bitcoin ile aynı gibi gözükse de aslında aralarında ciddi farklılıklar vardır. Bitcoin’de işlem süresi 10 dakika iken Ethereum’da bu süre 15 saniyedir. Bu durum da bize Ethereum’un Bitcoin’e göre daha gelişmiş bir sistemi olduğunu gösterir. İki coin de birbirinden farklı algoritmalardan oluşmaktadır. Özellikle madencilik yapan arkadaşlarımızı ilgilendiren kısım da işte burası.  Bitcoin sisteminizin anakartını kullanırken Ethereum sisteminizin ekran kartını kullanmaktadır.

Ayrıca en önemli farklardan biri de her sene piyasaya bırakılan blok ödülleridir. Bitcoin her 4 yılda bir piyasaya bıraktığı coin sayısını yarı yarıya azaltırken Ethereum’da piyasaya bırakılan bu coin sayısı sabit kalır.

Şimdi gelelim Ethereum’un teknik özelliklerine.

Simgesi ETH olan bu şanlı kripto paramız, makalenin yazıldığı saatlerde 108672396972 dolar market hacmi ile bu alanda 2.sıradaki para birimidir. Yine makalenin yazıldığı saatlerde piyasadaki sayısı 97250344 ve piyasa değeri 1115 dolar olan Ethereum, piyasaya 1 doların bile altında bir fiyatla girmiş ve değerine binlerce kat katlamıştır.

Çoğu kişi Bitcoin’in tahtını ileride Ethereum’a devredeceğini söylese de kimileri ise “Taklitler 5asılları yaşatır” mantığı ile düşünerek Bitcoin’in asla birincilik koltuğunu bırakmayacağını söyler. Bakalım ileride bu iki dev sanal paranın hangisi piyasaya hüküm sürecek.


İlginizi Çekebilir

Gözlemci grup, havayollarına yönelik şikayetlerin 2023’te yeni rekor kıracağını söylüyor

Yeni bir rapora göre, 2023’ün ilk beş ayında yapılan şikayetlerin sayısı, geçen yılın aynı döneminde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.