Anasayfa / Genel / Eski Coinbase yöneticisi bilgi suistimali suçlamasıyla tutuklandı – Son Dakika Dünya Haberleri

Eski Coinbase yöneticisi bilgi suistimali suçlamasıyla tutuklandı – Son Dakika Dünya Haberleri

Kripto para borsası Coinbase’in eski Ürün Müdürü Ishan Wahi, piyasada “insider trading” olarak bile bilindik malûmat suistimali suçlamasıyla tutuklandı.

New York Güney Bölge Başsavcılığından yapılan açıklamada, eski Coinbase yöneticisi Ishan Wahi, kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’nin içeriden malûmat alarak işlem yapmakla suçlandığı aktarıldı.

Açıklamada, söz konusu kişilerin Coinbase borsalarında listelenmesi planlanan kripto varlıklara ilişkin gizli bilgileri kullandığı iddia edildi.

Wahi’nin kripto paraların listelenmesinden sorumlu ekipte ürün yöneticisi olduğuna işaret edilen açıklamada, Ağustos 2021 ile Mayıs 2022 arasında Coinbase’in kripto para listeleme sürecine aracısız karışma olan rengi sayıda çalışana ayrık özel tek mesajlaşma kanalının üyesi olduğu aktarıldı.

Açıklamada, Wahi’nin, sahip olduğu bilgileri kardeşi ve arkadaşıyla paylaşarak kötüye kullandığı, sonunda kardeşi ve arkadaşının önceden edindikleri bilgilerle karlı işlemler yapabildiği ifade edildi.

KRİPTO PARA PİYASALARINI İÇEREN İLK BİLGİ SUİSTİMALİ DAVASI

Nikhil Wahi ve Rahmani’nin en rengi 25 farklı kripto paraya ilişkin en rengi 14 başka ilân öncesi işlem yaptığının belirlendiği kaydedilen açıklamada, yerde işlemler sonucunda yaklaşık 1,5 milyon dolarlık kazanç sağlandığı bildirildi.

Açıklamada, Nikhil Wahi ve Rahmani’nin yaptıkları işlemleri gizlemek için ağyar namına kayıtlı olan borsa hesaplarını kullandığı bile aktarıldı.

Wahi kardeşlerin Seattle’bile tutuklandığı ve Washington Batı Bölge Mahkemesine çıkarılacakları tamlanan açıklamada, Ramani’nin ise hala serbest olduğu kaydedildi. Açıklamada, üç ismin 20 yıla kadar hapis cezası gerektiren suçlamalarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Savcı Damian Williams, söz konusu davanın kripto para piyasalarını içeren ilk malûmat suistimali haklı olduğunu belirtti.

Damian, “Bu suçlamalarla ilgili mesajımız açıktır; ayyarlık dolandırıcılıktır, blockchainde veya Wall Street’te gerçekleşsin dolandırıcılıktır.” ifadesini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: