Anasayfa / Genel / Enflasyon ne kadar, yüzde kaç oldu? Piyasaların enflasyon beklentisi neydi? (2022 TÜİK Eylül ayı enflasyon verileri)

Enflasyon ne kadar, yüzde kaç oldu? Piyasaların enflasyon beklentisi neydi? (2022 TÜİK Eylül ayı enflasyon verileri)

Ekonomik gelişmeleri yakından takip fail sayı kişi eylül ertesi enflasyon verilerini 4 gözle bekliyordu. TÜİK tarafından her ayın başında açıklanan enflasyon oranı malûm oldu. Peki, enflasyon ne kadar, yüzde kaç oldu?

EYLÜL AYI ENFLASYON ORANI NE KADAR OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Eylül ertesi enflasyon rakamlarını açıkladı.

Buna göre; Enflasyon Eylül’dahi aylık hoş yüzde 3,08 artarken yıllık hoş yüzde 83,45 oldu.

PİYASALARIN ENFLASYON BEKLENTİSİ NE YÖNDEYDİ?

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Eylül ayında gıda fiyatları, doğalgaz ve elektrik zamlarının bile etkisiyle aylık %3.8 artması yıllık hoş ise 24 yılın yeni zirvesi olan %84.63’açınık yükselmesi bekleniyor.

Reuters’ın 11 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Eylül ertesi için yıllık enflasyon tahminleri %83.5 ila %85.35 arasında yer alıyor. TÜFE en son Temmuz 1998 döneminde %85.3 artım kaydetmişti.

Yükselen enflasyona rağmen iktisadi faaliyette ivme kaybının sürme ettiğine uyanıklık cazip TCMB geçen hafta politika faizini 100 esas puan indirerek %12 seviyesine çekti. Ekonomistler ilk yarıda güçlü büyüyen Türkiye ekonomisinin küresel finansal koşullar sebebiyle büyümenin yılın kalanında yavaşlamasını bekliyorlar.

Ankette aylık enflasyonun ise %3.75 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor; tahminler %3.1 ila %4.1 bandında yer alıyor. Aylık artışın sebebi olarak yaz mevsiminin sona ermesi ile beraberce yükselen gıda fiyatları, doğalgaz ve elektrik zamlarının aracısız ve bilvasıta etkileri gösteriliyor.

Eylül ertesi başında elektrik ve doğalgazın ünite fiyatına, ithalat fiyatınlarındaki artım nedeniyle sürdürümcü gruplarına göre %20 ile %50 arasında zam yapıldı. Ekonomistler zammın enflasyona etkisinin iki puanı geçebileceğini belirtmişti.

Reuters’ın zaman tamamladığı ankette yıl sonu tahmini %72.25 oldu. Yılboyunca yapılan anketlerde 2022 yılsonu tahminleri Rusya-Ukrayna savaşının enerji ve tahıl fiyatlarına etkisi ve TL’nin üstün kaybı sebebiyle sert yükselirken son üç aydır tahmin revizyonları sınırlı kaldı.

TCMB’nin yılsonu enflasyon tahmini ise %60.4 seviyesinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye’nin önümüzdeki yılın ilk ayları itibarıyla enflasyon sorununu arkada bırakacağını açıklamıştı.

Hükümet az faiz ile üretim ve ihracatı gelenekçilik tek ekonomi programı uygulayarak kronik akan açığı fazlaya çevirdikten sonra enflasyon ile mücadele etmeyi hedefliyor.

Fakat sürme fail Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yükselen enerji fiyatlarının yarattığı süreçlerin Türkiye’nin programını tehlikeye sokmasından endişe ediliyor.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’bile hesaplanan gıda enflasyonunun Eylül’dahi tek önceki aya göre %5.15 arttığını; kıtlık sınırının ise 7,245 TL ile mevcut asgari ücretin 1,745 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

AĞUSTOS AYI ENLASYON RAKAMLARI

Enflasyon ağustosta aylık hoş yüzde 1,46 artarken yıllık hoş yüzde 80,21 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ağustos itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 54,69, yurt içi üretici fiyatları yüzde 105,39 arttı. Aylık hoş TÜFE yüzde 1,46, Yİ-ÜFE yüzde 2,41 yükseldi.

TÜFE, ağustosta geçen yılın sıra ayına göre yüzde 47,85, geçen yılın tıpkısı ayına kıyasla yüzde 80,21 artım gösterdi.

Yİ-ÜFE ise Aralık 2021’açınık göre yüzde 74,13, geçen yılın ağustos ayına kıyasla yüzde 143,75 arttı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: