Anasayfa / Genel / Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu Nükleer Santrali projesindeki sözleşme feshiyle ilgili makale geldi.

Açıklamada, Akkuyu Nükleer AŞ ile yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasında ihtilaf yaşandığı hatırlatıldı.

Taraflara böyle tek projede henüz sağduyulu ve yapıcı tek görev düştüğü belirtildi. Önceliğin yüklenici ve çalışanların mağdur olmaması ve projenin zamanında tamamlanması olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Bu süreçte bakanlığımız tarafların arasındaki ihtilafın çözümü için gerekli girişimlerde bulunmuştur” denildi.

“GİRİŞİMLER DEVAM EDİYOR”

Bu çerçevede sorunların çözümü için girişimlerin sürme ettiği belirtildi. “Taraflara bile böyle tek projede henüz sağduyulu ve yapıcı tek görev düştüğünü tek kez henüz hatırlatmak isteriz” denildi.

“Temel amacımız, uluslararası standartları referans alarak, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun murakabe ve onaylarıyla ilk reaktörü projenin takvimine uygun tek şekilde, 2023’te devreye almaktır” ifadeleri kullanıldı 

SÖZLEŞME FESHEDİLDİ

Akkuyu Nükleer AŞ, cumartesi günü projede çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmenin feshedildiğini duyurmuştu.

YENİ ŞİRKETLE DEVAM

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatına yeni tek şirketle sürme edilecek. IC İçtaş İnşaat Sanayi yerine TSM Enerji Limited şirketiyle sözleşme imzalandı.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en yetişkin yatırımı. Her akraba 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite devreye girmesiyle Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu tek başına karşılayacak.

İLK REAKTÖR GELECEK YIL DEVREDE

21 Temmuz 2022 günü rabia ve son reaktörünün temeli atık Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörünün gelecek yıl devreye alınması planlanıyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali “yap-işlet” modeliyle inşa ediliyor. Nükleer santrallerin kurulması ve işletilmesi için bugüne kadar 317 öğrenci nükleer enerji beyin için Rusya’ya gönderildi. 263 mühendis eğitimlerini tamamlayarak, Akkuyu’bile işbaşı yaptı. Halen 54 öğrenci Rusya’bile eğitimlerine sürme ediyor.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: