Anasayfa / Genel / Enerji ithalatı faturası eylülde yıllık bazda yüzde 99 arttı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Enerji ithalatı faturası eylülde yıllık bazda yüzde 99 arttı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan geçici hariç ticaret istatistiklerine göre, eylülde Türkiye’nin toplam ithalatı geçen yılın tıpkısı ayına göre yüzde 38,1 artarak 32 milyar 208 milyon abd oldu.

Bu tutarın 8 milyar 852 milyon 7 1000 dolarlık kısmını, enerji ithalatı olarak özetlenen “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar” oluşturdu.

Geçen yılın eylül ayında yerde rakam 4 milyar 447 milyon 102 1000 abd olarak kayıtlara geçmişti. Böylece enerji ithalatı yıllık hoş yüzde 99 artım gösterdi.

Söz konusu dönemde, ekonomik aktivitelerdeki diriliş, sanayi üretimindeki artım ve küresel piyasalarda enerji fiyatlarının yükselmesiyle ülkede ithalat faturası bile artım gösterdi.

Öte yandan, ham petrol ithalatı eylülde geçen yılın tıpkısı ayına göre yüzde 4,9 artarak 2 milyon 984 1000 449 tona yükseldi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: