Anasayfa / Genel / En düşük aylık asgari ücret kadar olmalı

En düşük aylık asgari ücret kadar olmalı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), en az emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep ediyor.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, memur ve memur emeklilerinin ek göstergesinde yapılan 600 puanlık artıştan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, düzenlemenin emekli aylıklarında yaklaşık 1350 lira, emekli ikramiyesinde ise ortalama 40-50 1000 lira artım sağlayacağını vurguladı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin az kalan aylıklarının nitelik şekilde artırılmasını ve 2000 yılı sonrası emekli olanlara intibak verilmesini isteyen Ergün, şunları söyledi:

“Memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki emekli aylığı makası her geçen yıl artıyor. Memur emeklileri toplu sözleşme zammının yanında ek zam ve gösterge artışı gibi imkanlardan yararlanırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları sadece enflasyon oranında artıyor. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı, aylıklara yapılan yüzdeli zamlar aylığı az olanların aleyhine tek uygulamaya dönüştüğü için seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere pay verilmeli.”

“EN DÜŞÜK AYLIK ASGARİ ÜCRETİN 1753 LİRA ALTINDA”

Kazım Ergün, 1,5 milyon emeklinin, en az emekli aylığı olan 2 1000 500 lirayla geçinmeye çalıştığını belirterek, yerde emekli grubunun toplumda en az gelire sahip kesim olduğunu vurguladı.

Asgari ücretlilerin 4 1000 253 lirayla geçinemediği ortamda emeklilerin aylık 2 1000 500 lira ile geçinmesinin mümkün olmadığını dile getiren Ergün, şunları kaydetti:

“Aralık 2002’dahi 184,25 lira olan asgari ücret, Ocak 2022’ye kadar 23 kat artarak 4 1000 253 liraya yükseldi. Aynı dönemde en az emekli aylığı ise sadece 10 kat arttı. Bugün 1,5 milyon emekli en az emekli aylığı olan 2 1000 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1,5 milyon emeklinin geliri, asgari ücretin 1753 lira altında. En az emekli aylığı ivedilikle asgari ücret seviyesine yükseltilmeli.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: